Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

#121128
Hej.

Jeg har fået købt sådan et TV her for et par dage siden, da jeg egentlig syntes det er rigtig flot og det passede til mit behov.
Min signal kilde er normalt en Samsung Yousee box, som selvfølgelig er koblet til med et standard HDMI kabel.

Til min store ærgelse syntes jeg billedet "Hakker" det sker især ved panoreringer, hvis de f.eks filmer et stort landskab kan man tydeligt se den hakker lidt i det. Dette gælder både ved SD & HD billeder.

Jeg har så prøvet at koble mit TV til signalet med et almindeligt antenne kabel, og tager nu signalet ud via DVB-C, hvor det er meget bedre. Den hakker slet ikke signalet følger godt med selv ved hurtigere skift.

Hvad gør man lige? Jeg syntes jeg har prøvet både 720P og 1080i uden at kunne se den store forskel. Er der noget på Tvet jeg kan indstille? Syntes jeg har prøvet diverse motion indstillinger, uden det dog har hjulpet.

Overvejer lidt at levere det tilbage, hvis det ikke bliver bedre da jeg nok ikke kan leve med det.

Så hvad har i af råd og erfaringer?
#121139
SGADK skrev:Jeg har så prøvet at koble mit TV til signalet med et almindeligt antenne kabel, og tager nu signalet ud via DVB-C, hvor det er meget bedre. Den hakker slet ikke signalet følger godt med selv ved hurtigere skift.
Så er det vel snarere Yousee boxen der er problemet, ikke TV'et...
Af SGADK
#121151
Det underlige er bare at den ikke har gjort det før ved mit tidligere TV.
Der har den kørt uden problemer, også med HDMI.