03 aug 2010, 14:17
					 #109365
						        
										
										
					
					
					
										
					  															  
                                        
					                        
                
							vjanum skrev:Normalt deltager jeg ikke aktivt i fora - men nu skal man ikke være for blåøjet i dette forløb. Forløbet er set før på andre fora.Ja, har selv set forløb som du beskriver på andre fora, og måske JA blot syntes at han gav tilbage med samme mønt på andres provokationer. Det er en svær balancegang at moderere et forum, og jeg ved ikke helt hvad jeg skal mene i dette konkrete tilfælde.
Man udvælger et offer og begynder med småprovakationer
hvis brugeren svarer klager man til moderator
dette over nogle uger
hvis ofret undlader at svare klages over han ikke svarer, ofret harrelt ingen udvej og slutresultatet er givet på forhånd. kan man lokke en moderator til at deltage i debatten opnås en form for legimitet
Finalen når brugerne med multi alias begynder at fylde moderators indbakke med klager, midt i et møde eller en rolig lørdag eftermiddag, som måske tikker ind på hans mobil. Moderator bliver træt, flertallet har ret og ofrets konto bliver lukket. Set før på andre fora, og med næsten samme brugerenavne som provokatører.




 
  
 
 
   