AU Optronics og Quanta Display – to taiwanske LCD panelproducenter – har netop annonceret, at Quanta Display skal lægges ind under AUO i form af en sammenlægning.
Sammenlægningen skal angiveligt finde sted den 1. oktober 2006, hvor Quanta således bliver en del af AU Optronics. De to øverst-stillede medlemmer af AUO forbliver på deres positioner, men medlemmer af det tidligere Quanta, kommer direkte ind i ledelsen.
Sammenlægningen vil komme til at betyde flere ting for AUO. Først og fremmest får man den største kapacitet for 5G og 6G fabrikker blandt alle LCD panelfabrikanterne, samtidig med, at flere større fabrikker allerede er opført og er ved at blive opført.

Derudover kan ikke mindst porteføljen og markedsfokus udvides ved at kombinere de to panelfabrikanters sortiment, hvilket kan være med til at skabe en større konkurrence og bedre markedsposition. Man satser blandt andet på en stærkere position på Tv og notebook markedet.
Den tredje vision er, at udviklingsafdelingen bliver styrket markant. Ikke kun rent teknologisk, men også kompetencemæssigt.
AUO forbliver dog stadig den tredjestørste panelproducent på markedet. Over AUO ligger LG.Philips og Samsung fortsat stærkt.