Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Brugeravatar
Af Rasmus Larsen
#201731
Har du set disse to debattråde?
http://www.flatpanels.dk/flatforum/view ... =2&t=31548
http://www.flatpanels.dk/flatforum/view ... 25&t=31525

Pt. er der kun 4K fra Netflix og det kan LG's LA965W ikke hente ned.

Til spilkonsol-brug er en 4K-skærm stadig ikke en særlig god løsning. De har for meget input lag (forsinkelse på signalet). Spil leveres jo også højest i 1080p fra en spilkonsol.
Af mathiasvang
#201732
Tak for dit hurtige svar, Rasmus!

Synes ellers jeg havde læst forummet rimelig godt igennem, men de 2 tråde svarer jo rimelig præcist på det jeg vil vide :) Efter det jeg har læst, virker LA965 ikke til at kunne udnytte 4K overhovedet (udover USB).

Men det står lige pt til samme pris, så ville høre hvilket det er bedst, hvis man ser bort fra 4K -delen. Det er selvfølgelig foruroligende med lag og PS4, men er det andet meget bedre?
Brugeravatar
Af Rasmus Larsen
#201734
mathiasvang skrev:Men det står lige pt til samme pris, så ville høre hvilket det er bedst, hvis man ser bort fra 4K -delen. Det er selvfølgelig foruroligende med lag og PS4, men er det andet meget bedre?
Je ghar ikke selv fået kigge tpå LB870V. Den er spritny, men helt generelt så har Full HD-tv lige i øjeblikket en del lavere input lag end 4K-skærme. Ikke mindst fordi signalet fra spilkonsollen der kommer ind jo er i Full HD. På 4K-skærme skal det først skaleres op til 4K fra Full HD og chips i de første 4K-skærme er ikke så hurtige til den proces endnu, lader det til.


HU6906 har jeg heller ikke fået kigget grundigt på endnu, men den får ikke så pæne ord med på vejen fra f.eks. HDTVTest: http://www.hdtvtest.co.uk/news/ue55hu69 ... 233782.htm