Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af thg
#191741
Skal bruge en skærm på 22"-24" som både skal bruges til tv og pc. Det skal siges at jeg kun bruger pc'en til mail/internet 3-5 timer dagligt - ingen spil!

Var egentlig kommet frem til Samsung UE22F5005 som egentlig er et tv men som jeg ville tilslutte til min pc via HDMI: http://www.samsung.com/dk/consumer/tv-h ... AKXXE-spec

Kan nu se at Samsung næsten lige er kommet med en computerskærm som har indbygget tv-tuner (T24C350EW): http://www.samsung.com/dk/consumer/it-p ... 4C350EW/XE

Ja jeg har jo absolut ingen anelse om hvad forskellen er på dem og om jeg bør vælge den ene eller den anden?
#191752
Tror du vil være bedst tjent med at vælge T24C350EW til det brug, både som følge af bedre funktionalitet, men også fordi skærmen er mere behagelig at kigge på over længere tid, hvis man skal sidde tæt på den - er jo en skærm som primært er udviklet til Pc brug og som ekstra bonus har fået tilføjet tv tuner, så du faktisk kan se tv i et hjørne af skærmen, samtidig med at du arbejder og tjekker mail på Pc'en :) Den har uden tvivl langt bedre indstillings muligheder og et lavere inputlag end F5005'eren også :) Ud fra min erfaring, synes jeg ikke at tv skærme er særligt funktionelle til Pc brug, så jeg ville helt klart gå efter en skærm, som primært var udviklet til det formål istedet og så lade tv delen komme i anden række :)
Af thg
#191755
Tak for det. Er andre af samme mening?

Skal tilslutte pc'en via HDMI kabel og her har T24C350EW to stk.

Et bagpå hvor der står "HDMI IN 1 (DVI)" og et i siden hvor der står "HDMI 2 IN (MHL)".

Kan pc'en tilsluttes begge indgange, eller skal den være til "HDMI IN 1 (DVI)"?

Spørger fordi skærmen skal vægmonteres og så er det noget nemmere med et stik i siden end et som peger lige bagud :)