03 jan 2010, 14:24
#85016
Har købt et Samsung UE46B7020. Total fedt TV, men det har kun lydudgang via lysleder og min forstærker har kun analog phono indgang. Hvad gør jeg?
Junkwavepete skrev:Checker op på at der kun er optisk udgang på, før du køber TV på nettetVirker helt idiotisk. Overvejer også et B6000, og troede da det var standard at man i det mindste kunne tilslutte et par høretelefoner. Specielt når lyden i Samsungs "LED" er så flad.
Sidder ingen D/A Converter i tv'et, og det gør at du ikke kan få det til at virke, de fleste kanaler kan du godt få det til at virke med, ved at flå lyd ud af scart, ved hjælp af adaptor... Men de kanaler der spiller Dolby får du ingen lyd af...
Det må godt nok også være nogle ringe forstærkere I sidder med.Eller også har vi valgt at investere i gode analoge forstærkere med tilhørende kvalitetshøjttalere. Stereolyd er som udgangspunkt mere dynamisk og levende på CD/analog forstærker end på DVD/BD/Surrounddo.
sharders skrev:Så digital lyd er simpelthen et tilbageskridt? Så vidt jeg ved er din CD afspiller digital? Og så skal det så konverteres til analog, ikke? Og den konvertering gør lyden bedre? Makes sense!Det må godt nok også være nogle ringe forstærkere I sidder med.Eller også har vi valgt at investere i gode analoge forstærkere med tilhørende kvalitetshøjttalere. Stereolyd er som udgangspunkt mere dynamisk og levende på CD/analog forstærker end på DVD/BD/Surrounddo.
-Og hvad skal man i øvrigt med en 7-kanals digital forstærker hvis man ikke gider at plastre sin stue til med satellitter?
ThomasT1976 skrev:Det må godt nok også være nogle ringe forstærkere I sidder med. Jeg købte en Sony 835-et-eller-andet for 3000,- for 8 år siden og den har både optisk og coaxial digi-indgang.
Sidder I stadig med jeres konformationsanlæg?![]()
SÅ dyrer billeder, SÅ billig lyd
Så digital lyd er simpelthen et tilbageskridt?Selvfølgelig er det ikke det. Min pointe er, at jeg prioriterer musik, og at jeg ikke ønsker at plastre stuen til med satellitter og subwoofer. Derimod vil jeg gerne optimere mit TV-setup ud fra de givne betingelser.
mhca skrev:Jeg har ikke skrevet noget som helst om hvor god min forstærker er, bare at den har et antal digi-in.ThomasT1976 skrev:Det må godt nok også være nogle ringe forstærkere I sidder med. Jeg købte en Sony 835-et-eller-andet for 3000,- for 8 år siden og den har både optisk og coaxial digi-indgang.
Sidder I stadig med jeres konformationsanlæg?![]()
SÅ dyrer billeder, SÅ billig lyd
Der træder du godt nok nogle af os over tæerne.
Jeg købte, ligesom en anden her, også et lækkert stereo-setup, da surround i tilsvarende kvalitet ikke kunne købes for de samme penge.
Min forstærker er en Harmon Kardon købt i starten af 2005. Det er selvfølgelig utroligt bittert den dag i dag, at den ikke har digital indgang, men at påstå, at din Sony forstærker fra 2001 er bedre, den hopper jeg altså ikke på.
Hvis jeg selv skal konvertere til fra optisk, så ender jeg nok med at købe en converter, som den der linkes til fra av-cables
For at kunne logge ind skal du være tilmeldt. Det tager kun få sekunder at tilmelde sig, og giver dig langt flere muligheder på boardet. Som tilmeldt bruger kan du desuden få tildelt udvidede tilladelser af en boardadministrator. Før du tilmelder dig bedes du sikre dig at du er bekendt med vore vilkår for anvendelse og relaterede politikker. Læs også reglerne for de forskellige fora når du besøger dem.