Til diskussion og snak om computerskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Ricky
#71357
Tiden er kommet hvor min gode gamle CRT-skærm skal udskiftes.
Jeg synes ikke kvaliteten på fladskærme har været til det før!

Jeg er lidt små-forelsket i Eizo Flexscan S2432, men har brug for et par svar:

1) Hvad er forskellen på S2432 og s2431?
Jeg kan finde en masse info om 2431, men ingen butikker har den!
Jeg kan ikke finde ret meget om 2432, men den kan købes over det hele!

2) Responstiderne er relativt langsomme på disse skærme.
Jeg skal ikke spille, men redigere billeder (amatør-grafiker) OG video.
Kan der være problemer med at vise alm video (DVD) på en langsom skærm som denne?

3) Når jeg læser rundt omkring ser det ud som om man er lidt "ligeglad" med selve grafikkortet! Har det mindre betydning for billedkvaliteten?
Jeg har nu et Asus EN7300LE-kort med 256 mb ram.
Kan det "trække" en 24"-skærm?
Hvilke firmaer laver kort til prof brug, og hvad koster sådan noget?
Hvad skal jeg være opmærksom på vedr. kortet?

På forhånd tak for svar.
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#71375
Jeg ligger ikke inde med information om 2431 vs. 2432, så jeg svarer på de sidste spørgsmål i stedet:

- 6 ms er fint til at se film på. Det skal ikke afskrække dig.
- Dit grafikkort bør have DVI udgang for at benytte skærmen. Har det ikke dét, så bør du udskifte det først.
- Kvalitetsmæssigt, så er det ikke så vigtigt hvilket grafikkort du vælger. Et digitalt output sikrer at de rigtige farveinformationer når frem til skærmen. Herefter er det farvegengivelsen i selve skærmen, der er afgørende og da Eizo er blandt toppen af poppen, så er du jo godt med hér.
- Du behøver ikke et specielt grafikkort til at drive skærme og få gode farver. Der er dog visse programmer - såsom Photoshop - som har 3D acceleration indbygget, hvor et nyere grafikkort vil hjælpe dig med afviklingen af programmets interface mv.
Af eXeel
#71445
Hvis andre kigger herind med gaming i tankerne, vil jeg lige notere at min Dell 2209WA skærm med 6ms endnu ikke har gjort sig dårligt bemærket i hverken Left 4 Dead (fps) eller andre spil.

Så ikke sikkert de 6 ms vil gøre noget for en gamer.