Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Brugeravatar
Af Erroneus
#23930
Beklager du, men han har faktisk ret, der er ikke 24 md. garanti.

Der er 2 års reklamationsret, hvilket betyder alm. garanti de første 6 md og de sidste 18 md. skal man selv bevise at den opstået fejl var til stede ved købstidspunktet.

Fona giver så 1 års fuld garanti istedet for 6 md, fordi de får 1 år fra Sony.
Af Dr.squat
#23932
Erroneus skrev:Beklager du, men han har faktisk ret, der er ikke 24 md. garanti.

Der er 2 års reklamationsret, hvilket betyder alm. garanti de første 6 md og de sidste 18 md. skal man selv bevise at den opstået fejl var til stede ved købstidspunktet.

Fona giver så 1 års fuld garanti istedet for 6 md, fordi de får 1 år fra Sony.
Hmm har fået byttet flere ting i fona Bla dyre logitech muse osv hvor det var tæt på 2 år

Og det er jo UMULIGT at påvise at fejlen var der da du købte den
Brugeravatar
Af Erroneus
#23954
Dr.squat skrev:
Erroneus skrev: Og det er jo UMULIGT at påvise at fejlen var der da du købte den
Ja, derfor er det ikke en speciel god ordning, men det er desværre hvad det blev til.

Heldigvis giver de fleste fabrikanter 1 års garanti, så det har man da stadigvæk med.
Af TYBO
#23961
Før de 6 måneder skal firmaet bevise at der er sket noget ureglmæssigt.
Efter 6 måneder og op til de 24 måneder skal brugeren bevise det...og det gør man ved at vise at der ikke er sket fysisk vold på genstanden og alle de andre som har købt dem sikkert stadig kører og så skal de fixe det for dig.
Af Jeronimus
#23975
[quote="Erroneus"]Nu har man aldrig kunne tage sælgere sådan nogle steder seriøse :)

De skal jo sælge lige fra kaffemaskiner til bærbare, så derfor er det de færreste sælgere som har ordenlig forstand på alle områderne.[/quote]

Det handler måske ikke om mangel på forstand. Der kan være gode tilbud i Elgiganten. Der er måske ikke så mange eksemplarer. Avancen er lille. Så ideen er måske, at 'slagvarerne' skal få folk til at komme i butikken, så de kan blive interesseret i /overtalt til at købe et produkt, der giver en større avance.

Hilsen Jeronimus
Af TYBO
#24024
Er alligevel ikke tilfreds..returnere min i dag og køber toshiba i stedet.
Brugeravatar
Af latitude
#24047
har Matsui en hjemmeside?
Af Maestro
#24054
Jeronimus skrev:Det handler måske ikke om mangel på forstand. Der kan være gode tilbud i Elgiganten. Der er måske ikke så mange eksemplarer. Avancen er lille. Så ideen er måske, at 'slagvarerne' skal få folk til at komme i butikken, så de kan blive interesseret i /overtalt til at købe et produkt, der giver en større avance.

Hilsen Jeronimus
Helt korrekt, der er inden butikker der tjener på deres avisvarer idag, da markedet er så presset, det er ren indtrækkere. Derfor oplever man også tit en tendens til at sælgeren sælger over på et andet produkt.