Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#203269
Hvis det er Sonyen, så er det jo et noget specielt beslag der skal bruges. Ellers skal man have fat på VESA adapteren til den for at kunne bruge almindelige beslag. Søg her i forum - der er andre der har linket til mulighederne.
Af PBL
#203309
Er det ikke 2013-modellen, du linker til. Den skulle rigtignok have adapter for at kunne bruge VESA, men det er ifølge Sony ikke tilfældet for 2014. Der gælder det kun W7 og W8.

http://sony-eur-eu-en-web--eur.custhelp ... ll%20mount

Jeg har ikke selv set et W6 2014 bagpå, men min forældre har lige hængt et 40R485B op uden adapter.
Af kasvad
#203325
Og så fik jeg købt og installeret det sony 40" der blev anbefalet.
Jeg er ikke ekspert, men det ser ud til at være et glimrende valg :-)

Endnu mangler familiens PlayStation 3 at blive tilsluttet, men det kommer. Og så kan jeg se at tv'et skal køre i "Game mode".

Er der andre ting jeg skal være opmærksom på?

Og endnu en gang tak for hjælpen :-)
Af KasperKnop
#203326
kasvad skrev:Og så fik jeg købt og installeret det sony 40" der blev anbefalet.
Jeg er ikke ekspert, men det ser ud til at være et glimrende valg :-)

Endnu mangler familiens PlayStation 3 at blive tilsluttet, men det kommer. Og så kan jeg se at tv'et skal køre i "Game mode".

Er der andre ting jeg skal være opmærksom på?

Og endnu en gang tak for hjælpen :-)
Min kammerat købte lige det samme tv i 48", og den slår selv over i game mode når hans Playstation bliver sat til! Men! Den game mode indstilling tvet står på som standard får billedet til at virke uroligt! Det er lidt svært at forklare, og kan ikke lige huske hvad indstillinger hedder, men du kan vælge imellem omkring 3 predifinerede indstillinger, og en af dem er mærkbart bedre end de andre, men det er af en eller anden grund ikke standardindstillingen!
Af kasvad
#203329
Godt at vide det med game-mode!

Hvad med farver?
Jeg har altid ment at mit gamle B&O MX4200 (billedrør!) eller en fladskærm med plasma havde et bedre tv-billede end LED.

Noget jeg kan gøre på det Sony?