Til diskussion og snak om computerskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Søren Severin
#19516
Hey all

Jeg skal til at anskaffe mig en skærm til grafisk arbejde og har brug for et kvalificeret svar på et stort ønske: Kan det lade sig gøre at finde en 22" widescreen skærm med et ordentligt panel (alt andet end TN) - til en pris på omkring 3500,- ?

Er der nogen, der kan råde mig til et godt køb?

På forhånd tak.
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#19520
Der er ingen 22" skærme der benytter andet end TN paneler. Du skal kigge på 20" i stedet. Se nærmere i vores liste over anbefalede skærme.
Af Søren Severin
#19524
Tak for det - men jeg har altså fundet denne skærm:
Acer AL2223W 22" - med et PVA panel.

Jeg er hoppet på tråden: "hjælp til valg af skærm til grafisk arbejde til 0-5000 kr?"

Så vi kan evt. tage den videre på den tråd, hvis du kan hjælpe mig med nogle af de spørgs jeg har posted dér.
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#19544
Jeg går ud fra at du har de oplysninger fra Acer selv? De er i hvert fald ikke korrekte... den har også et TN panel på 5 ms responstid.

Acer er katastrofalt ringe til at angive hvilke paneler de har i deres skærme, så hvis du kigger på deres egen hjemmeside eller sider der har sakset oplysningerne derfra, så bør de betragtes med en hvis fornuftig skepsis.
Af Søren Severin
#19562
Okay, det vidste jeg ikke. Oplysningerne er direkte fra Acers website - så det er da utroligt dårlig stil af dem. Tak for det.