Til diskussion og snak om computerskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Guappo
#16664
Skal bruge en 22" skærm til alt lige fra spil, photoshop, flash, officepakken osv. osv. Responstiden skal være 2m, opløsning minimum 1680x1050 og prisen skal helst ikke meget over de kr. 3000.

Er faldet over disse 2 på edbpriser.dk som brugerne egentligt roser lige godt. Men hvad skal jeg vælge og skal det være en af dem????? Hvad er de betydelige forskelle og hvilke skal jeg prioritere højest (har desværre ikke så meget styr på det):

http://www.edbpriser.dk/Products/Listpr ... ?ID=307883

eller

http://www.edbpriser.dk/Products/Listpr ... ?ID=240524
Af Guappo
#16823
Ingen bud????

fordele/ulemper, eller er de i bund og grund lige gode/ringe ;-) ????
Brugeravatar
Af ravnk
#16847
Jow da, du skal da have et bud.
Grunden til at det ikke lige vælter ind med respons til dig er nok at disse skærme hører til famillien 22" TN panel skærme. De har været oppe at vende et utal af gange i mange tråde.
Jeg har efter at have prøvet en del forsk. skærme købt Samsung 225 bw. Det er fin til internet og god til spil men til kritisk fotoredigering er farverne ikke gode nok.
Så du må gøre op med dig selv hvor meget det betyder. Du kan jo overveje om en 20" skærm kan gøre det, for her er der flere spændende paneltyper at vælge imellem (og om lidt :) anbefaler Yakken dig sikkert Dell´s 20" widescreen) der har bedre styr på farverne.
Jeg snuppede Samsungen pga. størrelsen og opløsningen.
Specifikt mellem de to skærme du har kik på, tror jeg det er lidt hip som hap.
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#16848
Asus' model har været kendt for at have en temmelig inhomogen belysning, som er meget tydelig på sort og hvid baggrund. Jeg ville helt klart tage 226BW hvis jeg var dig - den har ikke disse problemer.

Men ja: Dell 2007WFP giver dig mere value for money, men den er ikke på 22"...