Debat af tilbehør og andre hardware-emner, som ikke hører ind under de andre fora

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af lindegaard
#161641
Har kig på følgende forstærker:

http://www.cinemagic.dk/shop/harman-kar ... 6426p.html

kontra:

http://www.cinemagic.dk/shop/harman-kar ... 5892p.html

førstnævnte til 5000 kr har 1 x HDMI ud, ingen ind, dog 2 x optiske ind. og har alm Blue Ray.

sidstnævnte til 7200 kr har 1 x HDMI ud, og 3 x HDMI ind, samt 2 x optisk ind, og afspiller 3D Blue ray.

Adspurgt hos forhandleren er den eneste forskel de 3 x HDMI ind samt det at den afspiller 3D..

Jeg har ikke 3D tv så har egentlig ikke brug for det, skal tilslutte min playstation samt digitale boks, og påtænkte da at føre lyden med de 2optiske indgange, og så ellers billed delen direkte i tv'et...

Er der noget der skullle tale for at købe den dyrere model (ca 2200 i merpris) end den billige??

lyden er vel den samme via et optisk kabel som hvis den var båret gennem HDMI eller hvad??
Brugeravatar
Af MigSelv
#161643
Vil jo være ærgerligt, hvis du om kort tid ønsker 3D gengivelse. Eksternt udstyr kan kun overføre HD lyd via HDMI, men pt. eksisterer det kun ved Bluray. Men der er du dækket ind, med den "indbygget" BD afspiller.
Fordelen ved HDMI indgangene ( HDMI switch ), sikrer dig en del ekstra HDMI tilslutninger ( tv'et har jo ikke ubegrænset HDMI indgange ).
Af lindegaard
#161645
du har en pointe... det er selvflg. ikke utænkeligt at man får 3D inden for en nær fremtid.. påtænker ny skærm til stuen.. og nuværende fladskærm har kun 3 HDMI.. sådet bliver nok den større udgave,,,

den sælges forøvrigt som sæt med højtalere og sub fra samme forhandler til 8400.. men da jeg har nogle gandske udemærkede højtalere og sub,går jeg nok efter hovedenheden alene ;-)
Brugeravatar
Af MigSelv
#161653
Nu kender jeg ikke grunden til dit valg af receiver. Men der findes billigere og bedre løsninger, end den du linker til. Designet er ikke det samme, men i min optik er alt andet bedre.
Som eksempel kan denne være interessant : http://www.hifiklubben.dk/produkter/sur ... ceiver.htm
Dette er en anden mulighed, og design : http://www.hifiklubben.dk/produkter/sur ... r_sort.htm
En bluray afspiller kan du spare, du har jo en PS3 ( formoder at det er en 3'er ).
Af lindegaard
#161665
årsagen til at det netop faldt på den, er bl.a det at højden på den ikke er mere end 10 cm.. jeg har kun godt 15 at gøre godt med, og så er der lidt luft omkring den.. ellers havde jeg blot beholdt min gode yamaha forstærker.. jo det er en playstation 3 så der er selvflg. blueray.. men har endnu ikke fundet et alternativ der kan matche en højde på 10-12 cm.. plus det skal være nemt for fruen, ikke for mange enheder og knapper at skifte imellem når hun skal høre en cd eller lign.