Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af thomas_bk
#143310
Hvis du går meget op i billedkvaliteten, så skal du sørge for at købe med returret. Så kan du vurdere tv'et i dine egne omgivelser og ikke butikkens meget oplyste lokaler.

Jeg har selv et Samsung D7005 edge-led, og jeg kører nu på tredje panel der også har problemer med uhomogent bagbelysning.
Så jeg vil kraftigt fraråde edge-led belysning.

Som nævnt har det størst betydning hvis man nyder film/tv i et mørkt lokale.
Af JesperKeller
#143312
Af de 4 skærme du nævnte ville jeg klart vælge HX920, hvis pengene er til det!

HX920 er Sonys nye top model, og bruger samme LED løsning som LG havde på sine 2010 modeller, nemlig LED-IOD(De kalder det blot noget nyt).

På denne måde får du den bedste sortfarve og du får suværent bedre responstid.

Ellers ovennævnte fortalte om, kommer der en ny top model fra LG snart(de har vidst haft problemer med produktion efter Japan-jordskælvet), nemlig deres nye NANO-LED skærme.
De har dog krydset LW770w af listen(lidt øv, eftersom den havde super lækkert design), men LW950w kommer stadig i 47" og 55". 47" starter på en pris omkring 21.999,- så vidt jeg er blevet fortalt.

Held go lykke med det hele!
Af funch
#143490
Det blev LX900, som jeg bestemt ikke har fortrudt. Synes billedet er kanon :)

Er godt klar over HX920 havde givet mig endnu bedre, men ville ikke give så meget.

Nu skal det dog lige indstilles, er lidt i tvivl om nogle har kalibreret LX900, og derfor kan give mig nogle tal? :)
Af -jacob
#143603
De fleste kalibrerer tv skærmene til at se film om aftenen i et mørkt rum, så det er meget naturligt at du synes billedet er for mørkt om dagen, eller i et oplyst rum.

Personligt har jeg gode erfaringer med at aktivere lyssensoren/omgivelsessensoren, så tv'et selv justerer lysstyrken til omgivelserne. I dit tilfælde ville jeg nok stille baggrundslyset til 3-4 stykker. Det passer fint om dagen, og det vil så blive svagere i takt med at lyset bliver mørkere i stuen. Hvis det stadig er lidt for kraftigt om aftenen, så gå en tak ned i lysstyrke.

Mange vil nok sige at det ikke er rigtigt at bruge lyssensoren, da man så ændrer på de målte indstillinger, men jeg synes det fungerer rigtigt godt, og jeg er mere interesseret i et billede jeg synes ser rigtigt ud, og jeg kan bruge dag og aften uden at skulle rode rundt i menuerne, end et billede der ifølge nogle målinger på en computer, er rigtigt om aftenen, men alt for mørkt om dagen.

Jeg checkede lige de målinger der var linket til, og jeg synes godtnok at han har skruet meget på parametrene ved indstilling af hvidbalancen. Hvis du synes farverne ser rigtige ud, så er der ingen problemer, men det kan godt være at det er hans skærm der har været meget speciel, for jeg synes han har skruet meget ned for rød, og i det hele taget alle farverne i de mørke toner, så vær ikke bange for at ændre farverne hvis du ikke synes billedet ser rigtigt ud.

RED, GREEN, og BLUE bias stiller mest farverne i det lyse område, og RED, GREEN, BLUE gain stiller farverne i det mørke område, og når han skruer så meget ned for gain indstillingerne, forsvinder meget af lyset i de mørke områder af billedet... mørke billeder med meget sort flyder sammen, og vil se meget dunkle ud.