Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af Benji
#128139
jamen det er det :) intet gammelt plastik :)
Af dkscan
#128151
Benji skrev:ja men har læst at man skal have det med 100 ohm .. ?!?!
Hvor har du læst det?
Af Benji
#128179
sorry .. har fået det fortalt .. men om der er hold i det ved jeg ikke i mit hovde lød det bare logisks :)
Af Lars K
#128215
Hvordan ser din signal vej ud? Har du flere TV i husstanden? Fordelere? Forstærker?
Af Benji
#128216
har kun min 46" samsung.. der er brugt 10 meter ledning.. og udbyderen er yousee så signalet kommer fra en boks i væggen ..
ingen fordeler eller forstærker ..
men sad og søgte lidt her på flat.... og fandt frem til flere har oplevet det samme fra yousee :S - så gik ind på yousee og tjekkede for fejl i mit område og der dukkede sjovt nok en masse kanaler op , og det os kun dem jeg har oplevet signal forstyrrelser på..
Af woergaard
#128233
Ved du om den boks hvor du får signal fra Yousee i væggen er en sløjfe boks eller "endestationen"? Jeg har nemlig et par tv udtag i mit hus, hvor der er tale om sløjfe bokse dvs. der går et kabel videre til en andet udtag i huset. Sjovt nok er der altid dårlige signal på sløjfe boksen. Har monteret en triax variable forstærker på det fjernsyn, og derefter ingen problemer med signalet.
Af Benji
#128234
hvordan finder man ud af det ?! :S
Af Benji
#128237
fand en anden boks .. men der kommer intet signal ud af .. så går ud fra det er den eneste boks der er signal i ..