Debat og råd om TV-skærme. Alt hvad der handler om køb og brug af fladskærme

Redaktører: AndreasL, Moderatorer

Af noxity
#125601
Hej

Kan det virkeligt passe at det ikke er muligt at skifte til sidste sete kanal med fjernbetjeningen der følger med Sony ex500 ?

Er der et trick ? For knappen er der ikke :(
Af MF-DK
#125843
Man kan trykke på knappen "Favoritter", der bringer en menu frem med en liste over de senste viste kanaler.
Hvis det er sådan at det skal kunne gøres med en et enkelt klik på fjernbetjeningen, så kan tv'et ikke det. ::l
Af dkscan
#126596
EX500 kan godt, men fjernbetjeningen mangler desværre knappen til det. Testede lige med fjernbetjeningen fra et W4500 og det virkede fint.
Af noxity
#126622
Synes også at have fundet ud af at det er fjernbetjeningen som er problemet. Og hvis du spørger mig så er det en fejl af de større, lidt ala iPhone4 antennen!

Det er et ret stort irritationens moment at man ikke kan skifte hurtigt mellem to kanaler som ligger langt fra hinanden i kanallisten :(
Af JensenAmager
#126853
dkscan skrev:EX500 kan godt, men fjernbetjeningen mangler desværre knappen til det. Testede lige med fjernbetjeningen fra et W4500 og det virkede fint.
Bruger den gamle fjernbetjening fra mit D3000. Den kan også vise sidst sete kanal og er langt bedre og mere handy end den klods, der følger med EX500.
Brugeravatar
Af Torben Rasmussen
#126863
I så fald, så kunne man evt. overveje en universalfjernbetjening, hvor man så indkodede kommandoerne til et D3000 frem for et EX500 når den skulle sættes op.