Det udløste ramaskrig i Danmark, da regeringen i sidste uge forsøgte at ulovliggøre VPN-brug til medieadgang. Nu er lovforslaget udsat og "tilbage på værkstedet".
Flatpanels skrev i sidste uge om et yderst kontroversielt lovforslag, hvor Kulturministeriet forsøgte at ulovliggøre brugen af VPN til at tilgå medieindhold i udlandet, uanset om der er tale om film, tv, musik, bøger, artikler eller andet indhold.
Forslaget blev maskeret som et tiltag mod online-pirateri, men det lugtede kraftigt af forsøg på censur, kontrol og indskrænkning af borgernes rettigheder.
Kulturminister kommenterer sagen
Lovforslaget blev forsøgt sendt i høring henover den travle juleperiode, men det nåede aldrig sin høringsfrist den 9. januar 2026, for det er nu droppet i den publicerede form.
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt lader forstå, at det er omverdenen, der bærer skylden for at misforstå forslaget.
- "Jeg går ikke ind for at ulovliggøre VPN, og det har jeg heller aldrig foreslået. Men jeg må erkende, at lovforslaget ikke har været præcist nok formuleret, når nogen kan se så mange spøgelser i de nuværende formuleringer. Derfor fjerner jeg delen om VPN i lovforslaget, så der ikke længere kan herske tvivl om, at jeg på ingen måde ønsker at forbyde brugen af VPN," siger Kulturminister Jakob Engel-Schmidt.
Det betyder dog ikke, at regeringen har droppet idéen om et VPN-forbud. Kulturministeriet oplyser, at de vil "se på forslaget om online pirateri og undersøge, om det kan justeres og sendes i høring igen på et senere tidspunkt".
Strider mod EU's ønsker
Lovforslaget stred i øvrigt mod EU's arbejde med at forbyde det modsatte; altså mediekoncernernes forsøg på at geoblokere medieindhold, så det ikke kan tilgås af borgerne på tværs af landegrænser i EU.
EU's indsats er blevet mødt af massiv modstand fra mediebranchen, hvilket foreløbigt har betydet, at højkommercielle hensyn har trumfet borgerrettigheder.