Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonDTS:X er ved at tabe til Dolby Atmos - FlatpanelsDK

DTS:X er ved at tabe til Dolby Atmos

06 Jun 2025 | Rasmus Larsen |

Mens DTS førte an i Blu-ray æraen, har situationen ændret i disse tider med UHD Blu-ray og streaming, hvor DTS:X er ved at tabe til Dolby Atmos.

Held og lykke med at finde en ny Blu-ray udgivelse med DTS:X lyd.

Siden begyndelsen af december 2024 har ikke en eneste Blu-ray, 3D Blu-ray eller UHD Blu-ray udgivet i Tyskland – et af de største markeder for filmskiver – budt på DTS:X lyd, ifølge det tyske medie 4KFilme.

Situationen er ikke meget anderledes i Europa og USA, hvor den sidste udgivelse med DTS:X udgivelse kom i januar i år som en Amazon-eksklusiv steelbook-udgave af The Last Witch Hunter. Næste udgivelse med DTS:X i kalenderen er en limited edition UHD Blu-ray af Serenity planlagt til midten af juli 2025.

I FlatpanelsHD's UHD Blu-ray database findes der 113 titler med DTS:X, 616 titler med Dolby Atmos og én titel med Auro-3D. Størstedelen af UHD Blu-ray titlerne med DTS:X blev udgivet i 2019 eller før.


Lå allerede i kortene

Det har i årevis været tydeligt, at DTS:X har haft svært ved at konkurrere med Dolby Atmos på det nye marked for mere omsluttende surround-lyd, men formatets nærmest totale fravær i senere år er bemærkelsesværdigt. Det er et skifte i magtbalancen i forhold til Blu-ray æraen – før objekt-baseret lyd, 4K og alt det der. På daværende tidspunkt var DTS det dominerende lydformat på Blu-ray. Filmstudier som 20th Century Fox, Paramount, Universal og Lionsgate foretrak DTS-HD MA, mens Dolby TrueHD blev anvendt mere sparsomt, primært af Warner Bros og lejlighedsvis af Disney.

Endnu værre på streaming

På streaming dominerer Dolby Atmos fuldstændig. DTS:X understøttes kun af to tjenester, Disney+ og Sony Pictures Core (tidligere Bravia Core), begge under IMAX Enhanced-fanen. Endnu værre er det faktum, at kun få Smart TV og medieafspillere understøtter DTS:X eller faktisk DTS-lyd af nogen art. LG har igen droppet DTS på sine 2025 TV, mens Samsung TV har manglet support i årevis. Hverken Apple TV 4K eller Google TV Streamer understøtter DTS:X. Læs også: Guide: Dolby Atmos i hjemmet Indtil videre er Philips Google TV de eneste enheder, hvor vi har kunnet bekræfte understøttelse af IMAX Enhanced DTS:X lyd fra Disney+. Det burde rent teknisk også virke på nyere TCL Google TV, men det gør det bare ikke, som beskrevet i vores anmeldelser.

Kan DTS gøre comeback?

IMAX Enhanced DTS:X lyd var DTS' svar på Dolby Atmos til streaming. Her bruges en ny DTS:X profil 2 med komprimeret lyd, altså ikke længere tabsfri kvalitet. Med andre ord ser det ud til, at DTS allerede har spillet sine kort uden at opnå betydelig hardware-support eller udbredelse på streaming. Uden en stor aftale med et selskab som Apple eller Samsung er det svært at se, hvordan DTS kan konkurrere med Dolby. På sidelinjen har vi det nye lydformat Eclipsa Audio, udviklet af Google og Samsung under Alliance for Open Media. Lanceringen i år indikerer, at ingen af de to mastodonter er synderlig interesserede i at positionere DTS:X som et direkte alternativ til Dolby Atmos. Læs også: Eclipsa Audio kommer også til Google TV, LG TV, Android mv.
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Ny rapport lægger ansvar for stigende pirateri på tech-giganter

09 Jun 2025 |

French Open tennis bliver på HBO Max og Eurosport indtil 2030

09 Jun 2025 |

DTS:X er ved at tabe til Dolby Atmos

06 Jun 2025 |

Samsungs 2025 TV er nu tilgængelige i Danmark

06 Jun 2025 |

Opdatering til PlayStation 5 retter endelig hakkende VRR

06 Jun 2025 |

Google har sat Android 14 udrulning til Chromecast på pause

06 Jun 2025 |