Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonLGs 2023 B3, C3 og G3 OLED TV er nu i handlen i Danmark - FlatpanelsDK

LGs 2023 B3, C3 og G3 OLED TV er nu i handlen i Danmark

12 May 2023 | Rasmus Larsen |

En ny generation af LGs mest populære OLED TV er landet i de danske butikker. C3 afløser C2, mens G3 er LGs første med MLA-teknologi.

2023-modellerne blev præsenteret på CES-messen i januar og nu blevet klar. C-serien er den mest populære og sådan fortsætter det med al sandsynlighed med C3, der findes i 42- til 83-tommer. Vær dog opmærksom på, at der ikke er meget nyt ift. C2, som kan købes til nedsat pris før den udgår.

LG lancerer også den mere prisvenlige B3, som ift. C3 kun har to HDMI 2.1-porte og en nedgraderet videoprocessor (Alpha 7 Gen 6). B3 findes kun i 55, 65 og 77 tommer.


G-serien opgraderes i år

Springet op til G-serien bliver mere interessant i år, idet G3 er den første med MLA-teknologi (Micro Lens Array), hvilket ifølge LG løfter lysstyrke og energieffektivitet markant. Læs også: Oversigt: LG 2023 TV Vær opmærksom på, at det kun er 55, 65 og 77-tommer G3, som har MLA-teknologi.

LG G3 OLED

G3 er skabt til at hænge på væggen, men kan også stå på denne redesignede fod (ekstraudstyr). Foto: LG

WebOS 23 med ny brugerflade

Alle skærmene har webOS 23, som igen i år har fået et redesign af brugerfladen. Fra webOS 23 har man adgang til apps som Disney+ DRTV, HBO Max, Netflix og TV 2 Play. Der er ingen nye størrelser af OLED TV fra LG i år. Skærmene skal ud og konkurrere med OLED TV fra bl.a. Sony, Panasonic og Philips samt QD-OLED TV fra Samsung og Sony. Vi henviser til tabellen for aktuelle priser og forhandlere samt specifikationer.

LG 2023 OLED TV – priser og forhandlere

Flatpanels

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Apple præsenterer tvOS 27 med fokus på hastighed

08 Jun 2026 |

Sony udruller trådløs lydplatform til TV-modeller fra 2023-2025

08 Jun 2026 |

Netflix vil lave færre, bedre film, men ikke biograffilm

08 Jun 2026 |

LG & Samsung når milepæl med første 'DisplayHDR 1000 True Black' paneler

08 Jun 2026 |

Rygte: Sony lancerer nye 48-83" Bravia 6 OLED TV i år

05 Jun 2026 |

AV2 video-codec frigivet: 30% mere effektivt end AV1

05 Jun 2026 |