Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonFejlbehæftet HDMI 2.1 chip i receivere forhindrer også QMS i at virke - FlatpanelsDK

Fejlbehæftet HDMI 2.1 chip i receivere forhindrer også QMS i at virke

30 Mar 2023 | Rasmus Larsen |

Husker du den defekte HDMI 2.1 chip i de første HDMI 2.1 receivere fra store mærker såsom Denon, Marantz og Yamaha? Den gør også QMS ubrugelig, skriver den tyske avis Heise.de.

I 2020 lancerede Denon, Marantz og Yamaha de første receivere med HDMI 2.1. Sådanne HDMI 2.1 receivere er påkrævet, hvis man vil sende PS5 eller Xbox Series X's videosignaler af højeste kvalitet (4K120 med HDR, 8K60, 120Hz VRR osv.) via receiveren.

Desværre viste det sig, at HDMI 2.1 chippen til receivere lavet af Nuvoton var defekt. Producenterne kæmpede for at finde en løsning, men i sidste ende krævede det et nyt HDMI-board, som afhjalp visse udfordringer, men ikke løste problemerne fuldstændigt.


HDMI 2.1 chip påvirker også QMS

Den defekte HDMI 2.1 er tilbage i spotlyset, denne gang for at ødelægge festen for QMS (Quick Media Switching), som endelig er blevet aktuel i Apple TV 4K (2022) og 2023 LG OLED TV. Læs også: Guide: Hvad er HDMI 2.1 QMS og hvilke TV-modeller understøtter det? Den tyske avis Heise.de, som også afslørede den oprindelige sag om defekte HDMI 2.1 chips i receivere, skriver, at ændringerne i QMS fra annonceringen under HDMI 2.1 til QMS-revisionen i HDMI 2.1a betyder, at de to versioner af QMS er inkompatible. I praksis betyder det, at den korrekte og certificerede implementering af HDMI 2.1a QMS i Apple TV 4K (2022) og 2023 LG OLED TV ikke vil fungere, når den sendes gennem HDMI 2.1 receivere fra Denon, Marantz og Yamaha – og muligvis andre mærker. Dette bekræftes af Jeff Park, CTO hos HDMI Licensing.

Ingen løsning i sigte

Det bunder tilsyneladende i, at QMS ikke var klart defineret i den originale HDMI 2.1 specifikation, ifølge Jeff Park, hvilket efterlod Nuvoton, som producerer HDMI 2.1 chips til de fleste AV-receivere, med en defekt QMS-implementering i deres chips. Nuvotons implementering blev ikke certificeret. - "Der er sandsynligvis ingen løsning på dette problem – i modsætning til HDMI 2.1 fejlen: Ifølge vores nuværende viden kan QMS-implementeringen i de nuværende chips ikke "bøjes" til at passe med en firmwareopdatering. Ifølge c't's information, indeholder Nuvotons roadmap heller ikke næste revision af HDMI-chippen før 2026. Indtil da vil der ikke komme nogen processor med QMS baseret på HDMI 2.1a fra producenten," skriver Heise.de's c't magasin. Denon, Marantz (link) og Yamaha (link) reklamerer alle med QMS som en officiel funktion i deres HDMI 2.1 receivere, men det kommer muligvis aldrig til at fungere i de nuværende modeller. I stedet bør du tilslutte Apple TV 4K (2022) og fremtidige medieafspillere med HDMI 2.1a QMS direkte til dit 2023 LG OLED eller fremtidige TV med HDMI 2.1a QMS, og sende lyden tilbage til din receiver vha. TV'ets eARC-port. Sikke et rod... Flatpanels jagter mere information. - Kilde: Heise
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Apples nye Spatial Audio-format overgår Dolby Atmos

19 Jun 2025 |

Philips 2025 OLED TV er landet i Danmark

19 Jun 2025 |

Samsung lancerer nye soundbarer inkl. ny topmodel

19 Jun 2025 |

Næste Xbox får AMD chip, vil ikke længere være låst til Xbox Store

18 Jun 2025 |

Netflix laver fast aftale med danske rettighedshavere

18 Jun 2025 |

Oversigt: TCL 2025 TV-skærme

17 Jun 2025 |