Viaplay meddeler, at man har indgået midlertidig aftale med Create Denmark og Producentforeningen om at genoptage dansk produktion. Streaming-skat er dog en ny udfordring.
Som følge af en ny, dyrere rettighedsaftale stoppede Viaplay produktionen af danske dramaserier og film i juni. Forinden havde både Netflix og TV 2 stoppet dansk produktion, samtidig med, at nye aktører såsom Apple, Amazon, Paramount eller Disney efter signende var blevet skræmt væk.
Som følge af produktionsstoppet blev rammeaftalen i slutningen af juni droppet til fordel for individuelle aftaler med hver enkelt streamingtjeneste. Det er på denne baggrund, at Viaplay nu kan opstarte dansk dramaproduktion igen.
- "Hos Viaplay Group er vi stolte af vores nordiske DNA og af mere end 30 års bidrag til den kreative sektor i hele Norden. Med vores høje ambitioner for produktion af lokalt indhold har det været smertefuldt at forestille sig en situation, hvor vi ikke fortsat kunne bidrage til udviklingen af originalt dansk indhold af høj kvalitet. Vi er meget glade for at have fundet en midlertidig løsning og vil gerne takke Create Denmark og Producentforeningen for deres konstruktive tilgang i denne proces," siger Filippa Wallestam, EVP og Chief Content Officer for Viaplay Group.
- "Dette er et vigtigt første skridt, men vi skal også fortsat huske, at der er andre udfordringer på det danske mediemarked, som skal adresseres og findes en løsning på,"

Viaplay producerer danske og nordiske serier såsom Advokaten
Kun midlertidig aftale
Aftalen er midlertidig, så en langsigtet løsning kræver stadig, at de tre parter – den enkelte streamingtjeneste, Create Denmark og Producentforeningen – kan finde hinanden. Dialogen genoptages i efteråret 2022, oplyses det.
- "Viaplay spiller en stor og vigtig rolle for den danske film- og tv industri. Derfor er det også en stor glæde, at Producentforeningen i tæt samarbejde med fagforeningerne organiseret i Create Danmark har forhandlet en midlertidig aftale på plads med Viaplay, så en række produktioner igen kan komme i gang. Det har været hårde forhandlinger, men alle parter har bidraget konstruktivt til en løsning. Nu er næste trin at vi alle fokuserer på at få forhandlet en bæredygtig og langsigtet løsning herhjemme," siger Jørgen Ramskov, CEO Producentforeningen.
Streaming-skat er ny udfordring
Viaplay peger dog samtidig på andre udfordringer, som kan stikke en kæp i hjulet for et sundt miljø for dramaproduktion i Danmark.
- "Selvom vi i Viaplay Group er meget tilfredse med de fremskridt, som denne midlertidige aftale medfører, vil vores muligheder for at investere i lokalt dansk indhold i fremtiden blive bestemt af helt andre regler omkring den kommende seks procent streamingafgift der er besluttet i den nye medieaftale, som i øvrigt ikke har været en del af forhandlingerne i den midlertidige aftale," lyder det fra selskabet.
Læs også: Ny medieaftale: Skat på streaming-tjenester, DR styrkes