Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonPlayStation 4 får - endelig - en medieafspiller & DLNA - FlatpanelsDK

PlayStation 4 får - endelig - en medieafspiller & DLNA

16 Jun 2015 | Rasmus Larsen |

Det er snart to år siden, at Sony stod på scenen og talte om en medieafspiller til PlayStation 4, som ville gøre det muligt at afspille video og musik. Nu er den her endelig. Med en opdatering i dag tilføjes en medieafspiller med DLNA-support.

Medieafspiller til PS4

Medieafspilleren gør det muligt at tilslutte en USB-harddisk eller USB-nøgle og afspille video, musik og fotos. Det er også muligt trådløst at afspille indhold fra en netværksharddisk eller en PC i huset via DLNA. Altså præcis som det fungerede på den ældre PlayStation 3. Sony siger herudover, at musik kan nydes i baggrunden.

PS4 Medieafspiller
Medieafspilleren vises som ikon på hovedskærmen og kan downloades allerede i dag via en opdatering. Det har taget sin tid, men som bekendt har Sony haft mest fokus på spildelen af PlayStation 4.

Sony talte før lanceringen også om understøttelse af 4K-video, men det var der intet nyt om på præsentationen. Der er nemlig ingen understøttelse af nye videoformater såsom HEVC og VP9, som bruges til 4K-video, og heller ikke understøttelse af HD-lydformater.

PS4 Medieafspiller
Se de understøttede formater herunder.

Video

MKV
Video: H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2
Lyd: MP3, AAC LC, AC-3(Dolby Digital)
AVI
Video: MPEG4 ASP, H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2
Lyd: MP3, AAC LC, AC-3(Dolby Digital)
MP4
Video: H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2
Lyd: AAC LC, AC-3(Dolby Digital)
MPEG-2 TS
Video: H.264/MPEG-4 AVC High Profile Level4.2, MPEG2 Visual
Lyd: MP2(MPEG2 Audio Layer 2), AAC LC, AC-3(Dolby Digital)
AVCHD: (.m2ts, .mts)

Foto

JPEG (based on DCF 2.0/Exif 2.21)
BMP
PNG

Musik

MP3
AAC (M4A)

Nye spil

Sony havde naturligvis også nye spil på programmet. VI har inkluderet trailere fra de største titler herunder.


















Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

'Avatar: Fire and Ash' igen skabt i 3D og 48fps HFR – hvordan skal du se den?

16 Dec 2025 |

Regeringen udsætter kontroversielt VPN-forbud

16 Dec 2025 |

LG præsenterer sine første 'Micro RGB' LCD TV

16 Dec 2025 |

Apple TV åbner for bruger- og børneprofiler uden Apple-konto

15 Dec 2025 |

Flere 720Hz RGB Tandem OLED-monitorer annonceret

15 Dec 2025 |