Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonVil Panasonic bygge OLED-TV? - FlatpanelsDK

Vil Panasonic bygge OLED-TV?

12 Dec 2011 | Rasmus Larsen |

Kilder i Japan skriver, at Panasonic har påbegyndt opførslen af et 8,5. generations OLED-produktionsanlæg i Himeji, Japan. I første omgang sigter Panasonic mod at etablerede en enkel 8,5G pilot-produktionslinje.

Panasonic bygger OLED-TV

Samsung og LG har allerede sat OLED-TV i produktion og klargør en lancering af OLED-TV i 2012. Deres japanske konkurrent inden for Tv-skærme, Panasonic, lader også til at forberede sig på OLED-TV produktion.

Asahi.com siger, at Panasonic har bestilt produktionsudstyr til en pilot 8.5G OLED-produktionslinje. En 8.5G produktionslinje kan effektivt producere op til 55-60 tommer Tv. På nuværende stadie har Panasonic dog udelukkende planer om at køre interne tests på produktionslinjen. Såfremt der skal etableres en egentlig masseproduktion, har Panasonic behov for langt flere produktionslinjer.

Panasonics nuværende fabrik i Himeji producerer LCD-skærme, men kan på sigt konverteres til at producere OLED-TV, hvis de vælger at gå den vej.

OLED-lys
Panasonic fremviser en lysinstallation lavet af OLEDs


Panasonic afslørede for nylig en smartphone med OLED-skærm, hvilket også indikerer, at de er interesserede i teknologien. Virksomheden producerer desuden OLED-belysning, hvilket ses på billedet ovenfor.

- Kilde: Asahi.com

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Sommerens bedste sci-fi

17 Jul 2026 |

Oversigt: Panasonic 2026 TV-skærme

17 Jul 2026 |

Nu i 4K/HDR: Eraser, Super Mario Galaxy, Speed Racer, Deep Blue Sea

16 Jul 2026 |

Samsungs 2026 OLED TV landet i Danmark

16 Jul 2026 |

Gemini udrulles til Google TV i Europa

16 Jul 2026 |

Smart TV-producenter bruger reklame-indtægter til at holde priserne nede

15 Jul 2026 |