Ikke mere HD på TV3+ HD foreløbigt
TV3+ lancerede deres TV3+ HD kanal tilbage i februar, men uden særlig meget HD indhold. Der blev efterfølgende sendt lidt Super Bowl i HD og senere Superliga og Champions League i HD, men nu er der lange udsigter til HD indhold igen.FlatpanelsDK kører i disse dage et HD Tema, hvor vi kigger på VM 2010, der sendes i HD, fortæller om nyheder på HD-fronten og bringer en stor test af billedkvaliteten på de forskellige tv-udbyderes net.
TV3+ HD – uden HD
Når Champions League finalen er afgjort, så er der lange udsigter til ægte HD oplevelser hos Viasat. Viasat lovede ellers mere HD indhold fra maj, men nu er der længere udsigter lyder det.
HDTV har lange udsigter hos Viasats TV3+ HD
Hidtil har kun sport været sendt i HD hos TV3+, men nu går fodbolden på sommerferie. Her ville det synes oplagt at få serier og film leveret i HD kvalitet, men det skal vi ikke forvente os.
Viasat siger således, at TV3+ HD først vil sende andet indhold end sport i HD fra efteråret 2010, og Viasat halter således fortsat efter både Canal Digital og YouSee hvad angår HD udbudet.
Kilde: Digitalt.tv


