NEC opdaterer deres populære GX2 serie i 17, 19 og 20 tommer. De gamle modeller i gamerserien GX2 udskiftes med nye, der samtidig får tilnavnet Pro.
De tre nye modeller får navnene NEC 70GX²Pro, 90GX²Pro og 20WGX²Pro og er i henholdsvis 17, 19 og 20 tommer.
Panelerne i 70GX²Pro, 90GX²Pro er blevet forbedret så eksempelvis responstiden er reduceret fra 4 ms (g2g) på ikke-pro udgaverne til 2 ms (g2g) på pro udgaverne. Samtidig med den forbedrede responstiden, har man også forbedret den dynamiske kontrastfunktion (DVM), så de to modeller nu specificeres med et kontrastforhold på 1000:1

NEC 90GX²Pro
NEC 20WGX²Pro har man imidlertid ikke forbedret rent billedmæssigt. Den eneste ændring ligger angiveligt i, at 20WGX²Pro nu kan få tilbehør-enheden Soundbar 20W monteret. I forhold til de to mindre modellers TN paneler, er 20WGX²Pro dog stadig baseret på det bedre S-IPS panel.
Designet forbliver uændret i de tre nye Pro modeller. Man har ligeledes valgt at beholde den glossy overflade, USB hubben, samt DVI og D-SUB indgangene.

NEC 20WGX²Pro
NEC 70GX²Pro og 90GX²Pro bliver tilgængelige i november, NEC 20WGX²Pro i december.