Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonNu stiger UHD Blu-ray afspillere også i pris - FlatpanelsDK

Nu stiger UHD Blu-ray afspillere også i pris

10 Sep 2026 | Rasmus Larsen |

Ligesom mediebokse bliver UHD Blu-ray afspillere fra Panasonic nu også markant dyrere. Du kan dog stadig finde dem til en lavere pris, hvis du er hurtig.

Nyheden om Panasonics prisstigninger bringes frem i lyset af TechRadar efter Reddit-brugere opdagede de højere priser i Panasonics webshop.

Panasonic har ikke kommenteret beslutningen, men årsagen kender vi: Komponenter, især hukommelseschips, er blevet markant dyrere på grund af udbygningen af AI-datacentre. Det har allerede påvirket mediebokse som Apple TV 4K, FireTV og senest Google TV Streamer, og i endnu højere grad spilkonsoller som PlayStation 5 og Xbox Series X.

 Læs også: Smart TV-producenter bruger reklame-indtægter til at holde priserne nede


UHD Blu-ray bliver dyrere

Panasonic er, sammen med Sony og Magnetar, en af de få tilbageværende producenter efter LG, Oppo, Samsung og Reavon har forladt markedet for UHD Blu-ray. Panasonic har det bredeste udvalg af UHD Blu-ray afspillere. Det spænder fra den prisvenlige UB150 til topmodellen UB9000. Selskabets mest anbefalede model, UB820 eller UB824, koster nu officielt 650 dollars i USA, hvilket er en stigning på først 50 og nu 100 dollars siden lanceringen i 2018. I Danmark blev den lanceret i 2018 til 3.999 kroner, men står i dag til 4.999 kroner hos autoriserede forhandlere. Dette svarer overens med den tidligere prisstigning på 50 dollars, så med yderligere 100 dollars oveni i denne måned, står UB820 til at blive endnu dyrere i Danmark. Den gode nyhed er, at du stadig kan finde UB820 til 4.199 kroner, hvis du er hurtig.
Panasonic UB820
Panasonics UB820 er en af de oftest anbefalede UHD Blu-ray afspillere. Foto: Panasonic

UB9000 bliver endnu dyrere

Flagskibet UB9000 kostede 8.999 kroner ved lanceringen i Danmark. Det står den stadig til – faktisk 7.999 kroner på tilbud – men med den nye prisstigning på 300 dollars i USA, holder det næppe længe i Danmark og Europa. Det vil gøre den allerede dyre UB9000 til en pebret sag. Læs også: Blu-ray fylder 20 år, UHD Blu-ray fylder 10 Dette er de nye officielle amerikanske priser ifølge TechRadar:
  • DP-UB450: $299.99
  • DP-UB420: $369.99
  • DP-UB820: $649.99
  • DP-UB9000: $1,299.99
  • DP-UB154: $299.99
  • DP-UB150: $209.99
Sony har meddelt, at nye PlayStation-spil ikke længere vil blive udgivet på fysiske skiver fra 2028. Sony har dog ikke kommenteret på, hvad beslutningen får af betydning for UHD Blu-ray afspillere. - Kilde: TechRadar, Reddit, Panasonic USA

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Nu stiger UHD Blu-ray afspillere også i pris

10 Sep 2026 |

Netflix har redesignet sin app til iPhone Duo

10 Sep 2026 |

TCL's nye soundbarer har 'Audio by Bang & Olufsen', op til 11.1.4 Atmos

09 Sep 2026 |

Viaplay-kunder kan nu tilkøbe Apple TV streaming med rabat

09 Sep 2026 |

LG Smart TV taget i at kortlægge, optage lyd og transskribere

08 Sep 2026 |

Philips AmbiScape TV får Matter-over-Thread til flere lamper

08 Sep 2026 |