Produktionen af LCD-paneler er rykket nærmest eksklusivt til Kina over de seneste 5-10 år. Et af resultaterne er ultra-billige LCD-monitorer, der koster ned til 500 kroner.
Lenovo lancerede for nylig 24-tommer (Legion 24-1r) og 27-tommer (Legion 27-1r) IPS LCD-monitorer med 1080p opløsning, 280Hz og justerbar fod. Det var dog de vejledende priser i Kina, der fik folk til at spærre øjnene op: 669 og 789 yuan, altså cirka 650 og 760 danske kroner.
På nogenlunde samme tidspunkt lancerede Hisense en 24-tommer N3G Pro IPS LCD-monitor med 1080p og 180Hz til 449 yuan, hvilket svarer til 430 kroner. Alligevel leverer den 99% sRGB farver og 90% DCI-P3, ifølge Hisense.
Flatpanels husker tilbage på tiden, hvor IPS LCD var synonym grafikerskærme, som kostede mange tusinde kroner.
De meget billige monitorer ligner ganske regulære skærme. Foto: Lenovo Legion 24-1r
Ultra-billige monitorer i Danmark
De omtalte monitorer fra Lenovo og Hisense, der har sat spot på tendensen, er ikke kommet til Danmark, men tendensen med ultra-billige LCD-monitorer fra Kina er rullet ind over vores hjemlige grænser.
Aktuelt ser man eksempelvis Power sælge egen 24-tommer Cepter Alpha X3 med 1080p og 144Hz til 549 kroner. Elgiganten sælger en 24-tommer Lenovo 24-10 med 1080p og 240Hz til 699 kroner. Komplett sælger en 24-tommer AOC med VA LCD, 1080p og 100Hz til 499 kroner.
Lidt større 27-tommer IPS LCD-monitorer med 1080p opløsning kan findes til priser fra 646 kroner og opefter.
Samme tendens driver ultra-store TV
At Kina har fravristet så godt som al produktion af LCD-paneler fra Sydkorea, Japan og Taiwan har betydet, at eksempelvis sydkoreanske fabrikanter af skærmpaneler – LG Display og Samsung Display – har droppet LCD for at satse fuldt ud på OLED.
Nu kan Kina spytte LCD-paneler ud i metermål til meget lave priser, efter sigende med massiv statsstøtte i ryggen.
Læs også: 83" OLED TV er endelig kommet ned i pris
Det er de samme forhold, der driver udviklingen af ultra-store LCD TV på 98, 100, 115 og snart 130 tommer. 98-100-tommer LCD TV er allerede til at betale og tilbydes af næsten alle toneangivne TV-producenter. LCD-skærme på 115 og 130 tommer er indtil videre stadig dyre.
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev
Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.