Det har været to dramatiske årtier i den danske tv-branche, og fremtiden tegner mere usikker. TV 2 og Viaplay foreslår en grundig analyse af udvikling og fremtid.
Streamingudviklingen og nye seervaner har ført til et stort opbrud i markedet, hvor yngre brugere i stigende grad flytter forbruget fra flow-tv til internationale streamingtjenester.
Samtidig udfaser danskerne de traditionelle tv-pakker, og fortidens millionindtægter fra tv-reklame er vigende.
Læs også: Netflix overhalede DRTV i første kvartal
Danske medier bliver kørt over
De omvæltninger – og ikke mindst fremtidsudsigterne – har for nylig inspireret kommerciel direktør Ulf Lund, TV 2 Danmark, og Viaplays danske CEO Lars Bo Jeppesen til i fællesskab at foreslå en stor analyse af tv-markedets omvæltninger de seneste 20 år.
- "For mig at se skal en analyse kortlægge disse store skift, og målet må være at styrke konkurrencekraften for de danske aktører – distributører, kreative, medier og broadcastere," sagde Ulf Lund til Mediawatch.
- "Ellers risikerer vi at blive kørt over af tech-giganterne, og det vil være en ulykke for Danmark." På tech-giganternes TV-platforme er danske tjenester reduceret til et ikon. Foto: Flatpanels
Tv-værdikæde er under pres
Han understregede, at tv- og mediebranchen står i nogle skelsættende år. Danskerne forbruger medierne på en helt anden måde end tidligere, og de store globale platforme ændrer annoncemarkedet og hele medieværdikæden.
Læs også: Netflix hæver nu priserne i Danmark – reklamepakke i 2027
Ulf Lund lægger vægt på, at tech-giganterne er den store fremtidige trussel – også mod demokrati og sammenhængskraft.
- "De globale platforme tager ikke i tilstrækkelig grad ansvar for det indhold, de spreder. Mis- og desinformation fylder mere, og det sker uden de presseetiske rammer, som danske medier er underlagt. Samtidig bidrager de kun i meget begrænset omfang til finansieringen af dansk kvalitetsindhold."
Undgå detailregulering
TV 2-direktøren opfordrer politikere til at passe godt på landskabet af ansvarlige troværdige medier. Men på en balanceret måde, uden at det er nødvendigt med detailregulering.
Målet er, at der sikres en fair spillebane til publicistisk indhold, lyder det.
Større udfordring end skift fra flow til streaming
Hverken Ulf Lund eller Lars Bo Jeppesen har ønsket at uddybe for Flatpanels, hvilke problemer som 20 års tv-udvikling har skabt for fremtidens kommercielle tv-marked.
Det giver dpg god mening, at de to tv-chefer efterspørger en dybere, faktabaseret forståelse af vanerne i det nye medielandskab for at skabe overblik over fremtiden, vurderer direktør Lars M. B. Anthonisen, Publicis Groupe Denmark:
- "Netop dét arbejder vi til daglig med i rådgivningen af vores kunder. Sagen er, at vi i mange år har talt om 'streamingudviklingen', men dynamikken i dag handler om mere end bare et skift fra flow-tv til streaming," siger han til Flatpanels.
Han peger på den totale fragmentering af opmærksomheden på tværs af et hav af forskellige medieflader. Forbrugerne – især de yngre målgrupper – stykker deres eget mediedøgn sammen på tværs af abonnements-tjenester, gratis platforme, sociale medier og traditionelle medier mv.
- "Her er stærke danske medier oppe imod globale tech-platforme med enorme skaleringsmuskler, der hele tiden introducerer nye formater. Et godt eksempel er TikToks lancering af deres nye separate app, PineDrama, som udelukkende satser på vertikale 'microdramas' i ultrakorte episoder."
Lars M. B. Anthonisen foreslår, at en eventuel stor markedsanalyse bør være fremadskuende og belyse de kommercielle spilleregler i krydsfeltet mellem stærke danske medier og globale tech-giganter. Målet er, at få et overblik over hvordan medieforbrug, værdikæde og datagrundlag flytter sig, så både medier, rådgivere og annoncører fortsat kan navigere i markedet.
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev
Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.