Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonSnart kan du bede Gemini om at ændre TV-indstillinger - FlatpanelsDK

Snart kan du bede Gemini om at ændre TV-indstillinger

12 Jun 2026 | Rasmus Larsen |

Google har startet udrulning af en opdatering til sin stemmeassistent Gemini, så den kan styre billede-, lyd- og andre TV-indstillinger.

Google oplyser, at man kan trykke på mikrofonknappen på fjernbetjeningen eller sige "Hey Google" ud i rummet for at vække Gemini og bede den om at ændre diverse TV-indstillinger.

Selskabet giver følgende eksempler (maskinoversat):
  • Juster lyd- og billedindstillinger: Ændr almindelige indstillinger som lysstyrke, kontrast, billedtilstand, lydstyrke og lydprofiler. Du kan for eksempel bede Gemini om at "skifte til Sport-billedtilstand" eller "øge bassen".
  • Løs problemer med billede og lyd: Beskriv problemet, og Gemini vil forsøge at justere indstillingerne for at rette det. Du kan for eksempel sige: "Skærmen er for mørk" eller "Jeg kan ikke høre dialogen tydeligt."
  • Optimer indstillinger til det indhold, du ser: Tilpas indstillingerne til det, du ser. Du kan for eksempel sige: "Det er filmaften – hjælp med at skabe en biografoplevelse."
  • Find indstillingsmenuer: Gå direkte til den ønskede menu uden at skulle klikke dig gennem flere skærmbilleder. Du kan blot sige: "Åbn skærmindstillinger."
Gemini TV settings
Gemini kan nu styre TV-indstillinger. Foto: Google

Starter i USA med TCL

Systemopdateringen udrulles fra denne uge gradvist til TCL's QM9K (C9K) fra 2025 samt X11L, QM9L, QM8L (C8L) og RM9L fra 2026. I første omgang er funktionen kun tilgængelig i USA. Muligheden for at tilpasse indstillinger vha. Gemini udvides senere til flere TV-enheder og lande, oplyser Google, dog uden at sætte tidshorisont på udrulningen. En af de oplagte enheder er Google TV Streamer, som allerede har Gemini i USA. Læs også: Google TV Streamer får stor Google Home-opgradering Det oplyses videre, at Gemini i almindelighed udvides til yderligere enheder og flere sprog hen mod slutningen af 2026. Det er et krav, at disse enheder har Android 14 og minimum 2GB RAM.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Snart kan du bede Gemini om at ændre TV-indstillinger

12 Jun 2026 |

Opdateret: Apple præsenterer tvOS 27 med fokus på hastighed

12 Jun 2026 |

Google TV Streamer får stor Google Home-opgradering

12 Jun 2026 |

4K, HDR, Dolby Atmos: Sådan sendes fodbold-VM rundt om i verden

11 Jun 2026 |

Netflix lover rekordstore investeringer i europæisk indhold

11 Jun 2026 |

macOS 27 tilføjer support for ultrawide monitorer

10 Jun 2026 |