På trods af økonomiske udfordringer har Viaplay sikret sig forlængelse af de vigtige rettigheder til Champions League-fodbold frem til og med finalen i 2031.
Det er altså stadig Viaplay, at du som seer skal søge mod for at se danske og internationale hold i Champions League fremover.
Viaplay har som den eneste broadcaster i verden haft rettighederne i 39 år siden første sæson i 1992.
Vil holde fast i sporten
Selskabet understeger, at de stadig har ambition om at være "ubestridt nummer ét på sport i Danmark" på trods af dybe økonomiske problemer efter en fejlslagen international ekspansion.
- "Champions League er ubestridt en kronjuvel i sportens verden. At forlængelsen er lykkedes skyldes i høj grad det stærke samarbejde med vores distributører, vores tætte relation til UEFA gennem snart 40 år, samt vores dygtige kolleger som hver dag leverer på allerhøjeste niveau. Rettigheden matcher det tårnhøje niveau, vores kunder forventer af os – og det er præcis dét, vi er sat i verden for at levere: verdensklasseunderholdning fra absolut øverste hylde. Viaplay står stærkt i dag, og vi står et helt andet sted end for få år siden. Det har gjort os i stand til at vinde kampen om en af markedets mest attraktive premium-rettigheder. Det bliver ikke bedre," siger Lars Bo Jeppesen, EVP og CEO for Viaplay Danmark.
Viaplay sender også udvalgte kampe fra Superligaen og Premier League. Europa League og Conference League er dog rykket til Disney+ i Danmark.
Prisstigning på vej?
Forhandlingerne om Champions League-rettighederne startede i oktober 2025, hvor BBC skrev, at UEFA gik til forhandlingsbordet med ønske om højere priser (minimum 10%) og længere rettighedsperioder (op til 6 år).
Viaplay har forlænget i yderligere 4 år. Selskabet oplyser ikke prisen, men hvis UEFA har fået sin vilje, ligger det i kortene, at Viaplay er nødsaget til at hæve priserne på streaming efter 2026/2027-sæsonen.
BBC skrev i oktober, at Amazon, Apple, Disney, Dazn og Netflix alle har vist interesse for Champions League, fordi rettighederne nu kan købes for flere lande samtidig. Dagens udmelding fra Viaplay vidner dog om, at de globale streamere ikke involverer sig i Danmark før tidligst i 2032.
UEFA har lagt op til, at én ugentlig kamp kan sælges særskilt, men det vides endnu ikke om dette forhold gælder i Danmark.