Nye kunder kan købe PS5-spil til langt lavere priser end eksisterende kunder kan. PlayStation har udrullet personaliserede priser, men det kan være vildledning og i strid med dansk lov.
Ejere begyndte i november 2025 at lægge mærke til forskellige priser på PS5-spil mellem to brugerkonti, ifølge Vice. Der var ikke tale om forskellige lande eller valuta.
Nu dokumenterer det danske medie Arkaden, hvordan Assassin's Creed: Unity på deres danske PS5-bruger kostede 91 kroner, men kun 34 kroner, når de ikke var logget ind. Watch Dogs 2 kostede hhv. 125 kroner og 36 kroner. Omvendt var prisen på spil i visse tilfælde lavere, når Arkaden var logget ind.
Praksis udvides
Denne praksis blev først beskrevet i november 2025, men der er tegn på, at det har været testet i mindst et år.
I november 2025 blev de dynamiske priser kaldet 'IPT_OPR_TESTING' i PlayStation-butikkens backend, ifølge PS Prices. Dengang blev det testet i 42 butiksregioner med 17 spil.
I denne måned har PlayStation udvidet de dynamiske priser til 68 regioner og 139 spil. Det kaldes nu 'IPT_PILOT' internt, altså et pilotprojekt.
Kan være ulovligt
Ifølge Forbrugerrådet Tænk og en professor i forbrugerret er denne praksis en form for vildledning og ikke lovlig efter §1 i aftaleloven. Forbrugeren har ret til den angivne tilbudspris; også når brugeren er logget ind. Det skriver Arkaden.
- "Hvis de markedsfører et spil til fyrre kroner, så har man også krav på at få det til fyrre kroner," siger Daniel Mathias Bager, seniorjurist i Forbrugerrådet Tænk, til Arkaden.
- "Hvis varens pris i sig selv ændrer sig (til en højere pris), når man (eller nogen) logger sig ind, vil jeg mene, at det er vildledende, medmindre det meget klart fremgår på den første side, at den oplyste pris er en ‘fra’-pris eller på anden måde er betinget af et særligt medlemskab eller lignende," siger Marie Jull Sørensen, professor i forbrugerret ved Aalborg Universitet, til Arkaden.
En test eller ny praksis?
Sony har ikke kommenteret på sagen i Danmark eller udland, hvorfor det ikke vides, om det er en A/B-test af priselasticitet (hvor godt spil sælger ved forskellige priser) eller om der er planer om at fastholde konceptet.
For selvom konceptet måske er ulovligt i Danmark, kan det muligvis fungere i andre lande. Det testes ikke globalt endnu, men er i denne måned måned udvidet til USA for første gang, ifølge brugere på Reddit.
PlayStation-brugere har kaldt det blandt andet anti-consumer, unfair og scam.
- Kilde: Arkaden, Vice, PS Prices, Reddit