Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonRegeringen vil gøre VPN ulovligt til streaming - FlatpanelsDK

Regeringen vil gøre VPN ulovligt til streaming

11 Dec 2025 | Rasmus Larsen |

Regeringen har sendt et kontroversielt lovforslag i høring, der vil gøre det ulovligt at bruge VPN til at tilgå medieindhold fra udlandet.

Det er loven om ophavsret og loven om radio- og fjernsynsvirksomhed, der ønskes moderniseres, ifølge udkastet, der er sendt i høring med frist den 9. januar 2026. Vedtages ændringer, træder de i kraft fra 1. juli 2026.

- "Reglerne er i deres nuværende form ikke anvendelige til at kunne slå ned på eksempelvis ulovlige IPTV-tjenester eller ulovlig brug af VPN-forbindelser, fordi reglerne primært er rettet mod ulovlige dekodere og andet dekodningsudstyr. Tiden er løbet fra piratdekodere og piratkort, og det er derfor nødvendigt at opdatere reglerne, så de kan håndtere nutidens piratvirksomhed," fremgår det af udkastet.

Hensigten er at begrænse online pirateri via internettet, ifølge Kulturministeriet.


VPN til mediebrug gøres forbudt

Af udkastet fremgår det, at man vil modernisere lovteksten for at skabe et "teknologineutralt forbud mod online pirateri". - "Begrebet »anden teknisk løsning« skal forstås bredt. Den brede formulering tager sigte på, at den foreslåede ændring vil omfatte enhver teknisk løsning, som anvendes til at give uautoriseret adgang til medieindhold. Den foreslåede ændring vil medføre, at bestemmelsen gælder uanset distributionsform," står der. Konkret om brugen af VPN til at omgå geoblokering af medieindhold – film, tv, musik, bøger, artikler mv. – fremgår følgende: - "Det vil f.eks. blive forbudt at omgå abonnementsbetaling til lovlige streamingtjenester for i stedet at tilgå medieindhold gennem ulovlige IPTV-tjenester. Det vil f.eks. også blive forbudt at bruge VPN-forbindelser til at tilgå medieindhold, som ellers ikke ville være tilgængeligt i Danmark, eller til at omgå blokering af ulovlige hjemmesider."

Strider mod EU's ønsker

EU har i årevis arbejdet på at gøre det modsatte; forbyde rettighedshavernes brug af geoblokering, så f.eks. danskere kan tilgå tyske eller spanske streamingtjenester og medieindhold. Et af resultaterne er, at borgere kan rejse i EU med deres streamingtjenester uden de blokeres. Læs også: Geoblokering: Tv/filmbranchen kan ånde lettet op – indtil videre

Kontroversielt og frygt for misbrug

Med andre ord bliver det i Danmark strafbart med bøde at tilgå f.eks. amerikanske streamingtjenester, der ikke tilbydes i Danmark, eller sportsudsendelser, der ikke tilbydes i Danmark. Danskere med rødder i andre lande vil heller ikke kunne bruge VPN til at tilgå lokale streamingtjenester fra deres hjemland, uanset om de betaler for adgang til tjenesten eller ej. - "Den foreslåede ændring vil betyde, at online pirateri i såvel erhvervsmæssigt øjemed som til privat brug, samt annoncering eller anden form for reklame af udstyr, software eller anden teknisk løsning, som nævnt i § 91, stk. 1, kan straffes med bøde," står der i udkastet. VPN-forbindelser i almindelighed forbydes ikke, men forbuddet er ikke desto mindre kontroversielt og kan potentielt misbruges fra regeringens side til censur og andre formål. Det fremgår ikke, hvordan forbuddet vil håndhæves. Hele udkastet til lovforslaget kan læses her. - Kilde: Høringsportalen, Jesper Lund / IT-Pol via Mobilsiden. Foto: axbenabdellah, Pixabay

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Regeringen vil gøre VPN ulovligt til streaming

11 Dec 2025 |

30% af Netflix-streaming nu med AV1: "På vej mod nummer 1"

11 Dec 2025 |

Nærmest ukendt spilkonsol overgår Xbox på salgslister

11 Dec 2025 |

Danske biografer: "Katastrofalt" hvis Netflix dropper Warner-premierer

10 Dec 2025 |

AOC og Philips præsenterer første 1000Hz gaming-monitorer

10 Dec 2025 |

Hvorfor Valves nye Steam Machine konsol mangler HDMI 2.1

10 Dec 2025 |