Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonThomson buldrer frem i Norden - FlatpanelsDK

Thomson buldrer frem i Norden

07 May 2025 | Rasmus Larsen |

Traditionsrige Thomson er for tiden det hurtigst voksende TV-mærke i Europa og Norden. Fokus har været på prisvenlige TV-skærme, men snart kommer premium modeller.

Særligt den ældre generation husker nok Thomson. Mærket blev etableret i Frankrig i 1893 og markerede sig i særdeleshed i Europa gennem perioden med billedrørs-TV.

For omtrent et årti siden begyndte de danske butiksvinduer igen at skilte med Thomson, da rettighederne til mærket dengang blev solgt til TCL. TCL har sidenhen valgt at satse fuldstændig på eget mærke. I dag ejes rettighederne til Thomson i stedet af østrigske StreamView, foreløbigt i 10 år.


Thomson Europe

Thomsons lancering i Wien, Østrig. Foto: Flatpanels

Thomson genopstanden

Under østrigske StreamView er Thomson genopstanden. Du har måske set produkterne, hvis du har ledt efter TV-skærm eller streamingboks inden for de seneste 2 år, hvor StreamView har været involveret. Thomson markerede officielt sin europæiske udrulning ved en præsentation i Wien, Østrig, hvor Flatpanels deltog. Fremviste branchetal placerede Thomson som det hurtigst voksende TV-mærke i Europa og Norden. I Norden nåede Thomson faktisk op som det fjerdestørste TV-mærke i første kvartal af 2025, målt på antal solgte enheder. Det er sket primært gennem en satsning på prisvenlige Google TV og streamingenheder. Det er et segment, hvor Thomson konkurrerer med etablerede mærker fra sydkoreanske LG og Samsung til kinesiske Hisense og TCL. Thomson oplyser, at de samler TV-skærme på fabrikker i Ungarn og i Tyrkiet. LCD-panelerne indkøbes i Kina som 'grade A', altså sikret mod pixelfejl og ujævn lysfordeling. Der ydes 3 års garanti på alle TV og streamingbokse, og 5 års support på alle Google TV.

Thomson Europe

Thomson er på vej med både miniLED LCD og OLED – dog ikke til at starte med i Norden. Foto: Flatpanels

Nye TV på vej fra Thomson

Foruden de Google TV, der allerede sælges i Danmark, lancerede Thomson i sidste uge sit første 100-tommer TV. I Wien blev der præsenteret adskillige nye produkter inkl. en ny 'Chromecast'-agtig dongle med Google TV, der udvider porteføljen af streamingenheder.

Thomson miniLED

Thomsons første miniLED LCD TV kommer muligvis til Danmark i år. Foto: Flatpanels

Senere i 2025 lancerer Thomson sine første OLED TV, miniLED LCD TV, TiVo Smart TV og sågar et gennemsigtigt OLED TV i Europa. MiniLED-modellerne kommer muligvis til Danmark og Norden, men Thomson kunne endnu ikke af/bekræfte med hensyn til de andre premium-serier.

Thomson Go

Thomsons nye linje af 'Go' produkter. Foto: Flatpanels

Der blev præsenteret en serie af 'Go'-produkter. En af disse er en skærm, der er designet til at være transportabel med indbygget batteri. Den første udgave er netop kommet til Danmark og den næste udgave, der kommer engang i fremtiden, får touch-skærm. Thomson er i øvrigt også på vej med både soundbarer, PC-monitorer og projektorer. Selskabets repræsentanter kunne ikke bekræfte de nordiske planer på nuværende tidspunkt.

Thomson Go

Thomsons nye linje af 'Go' produkter. Foto: Flatpanels

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Thomson buldrer frem i Norden

07 May 2025 |

'Afdeling Q' serien fra Netflix har premiere denne måned – se traileren

07 May 2025 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Max i maj

07 May 2025 |

Aftale om danske film flytter fra Viaplay til Prime Video

06 May 2025 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Apple TV+ i maj

06 May 2025 |

Trump vil lægge 100% told på film produceret udenfor USA

05 May 2025 |