Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonNy OLED-skærm leverer endnu bedre farver med 95% Rec.2020 - FlatpanelsDK

Ny OLED-skærm leverer endnu bedre farver med 95% Rec.2020

09 Sep 2024 | Rasmus Larsen |

Den kinesiske skærmproducent BOE demonstrerer et nyt OLED-panel, hvor farverne er yderligere forbedret til 95% af Rec.2020 farverummet.

BOE masseproducerer stadig ikke paneler til OLED TV, men i segmentet for mindre skærme er BOE blevet en skarp konkurrent til koreanske LG Display og Samsung Display. Mange kinesiske mærker af smartphones bruger f.eks. OLED-paneler fra BOE.

Den øgede konkurrence er godt nyt for forbrugerne netop som OLED-teknologi er på nippet til for alvor at slå igennem i tablets og bærbare computere, efter OLED overhalede LCD i smartphones. Skærmteknologien vinder også frem i TV og monitorer.


Endnu bedre farver

Rec.2020 farverum
Et område, hvor OLED allerede er foran LCD, er på farver. LG Displays WOLED gengiver lidt over 70% af Rec.2020 farverummet, Samsung Displays AMOLED ca. 70-80% og Samsung Displays QD-OLED tæt på 90% – plus større farvevolumen. Rec.2020 farverummet omfatter flere af de farver, der er synlige for det menneskelige øje, end det gamle Rec.709 farverum under HD-standarden og DCI-P3 til biografer. BOE hævder nu, at deres nyeste OLED-panel dækker 95% af Rec.2020, så der leveres mere nøjagtige og naturtro farver, samtidig med, at strømforbruget er reduceret med 20%.

95% Rec.2020 OLED

Foto: BOE

BOE forklarer, at det er et tandem OLED-panel, hvor TADF (Thermally activated delayed fluorescence) bruges til at kombinere grøn superfluorescens og dyb rød fosforescens (PHOLED). Den blå OLED ser stadig ud til at være fluorescerende. Læs også: LG Display udvikler 'drømme' OLED med blå PHOLED

Til smartphone, tablet og laptop

Skærmen blev vist frem på BOE's Innovation Partner Conference som et smartphone-panel, men selskabet håber også at kunne bruge den nye teknologi i 'wearables', tablets og bærbare computere. På konferencen fremviste BOE desuden andre skærminnovationer såsom en 31,6-tommer sammenrullelig OLED og sit første 98-tommer LCD-panel, der er tiltænkt Hisense, for at konkurrere med TCL. - Kilde: OLED-info.com, DisplayDaily

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Apple TV åbner for bruger- og børneprofiler uden Apple-konto

15 Dec 2025 |

Flere 720Hz RGB Tandem OLED-monitorer annonceret

15 Dec 2025 |

'Brødrene Løvehjerte'-serie af Thomas Vinterberg lander på Apple TV

12 Dec 2025 |

Regeringen vil gøre VPN ulovligt til streaming

11 Dec 2025 |