Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonLG Display udvikler 'drømme' OLED med blå PHOLED - FlatpanelsDK

LG Display udvikler 'drømme' OLED med blå PHOLED

23 Aug 2024 | Rasmus Larsen |

Den flygtige blå PHOLED, der har potentialet til markant at løfte OLED-skærme, er inden for rækkevidde, idet LG Display har udviklet sit første "drømme" OLED-panel.

Som skrevet i 2022 er det næste store fremskridt inden for OLED-teknologi – efter QD-OLED og mikrolinser (MLA) – et skift fra fluorescerende til fosforescerende (PHOLED) blå. Det vil øge lyseffektiviteten for blå fra 25% til 100%, hvilket kan reducere strømforbruget for hele OLED-skærmen med op til 25% – og muliggøre lysere skærme.

De røde og grønne OLED-dioder er allerede overgået til PHOLED.

Tidligere på måneden fik vi den skuffende meddelse, at den førende producent, Universal Display, har måttet forsinke lanceringen af det blå PHOLED-materiale fra 2024 til 2025.


Den gode nyhed

Her er så en god nyhed: Koreanske medier bekræfter, at LG Display – producenten af ​​WOLED-paneler til TV, monitorer mv. – har udviklet et nyt OLED-panel ved hjælp af det blå "drømme OLED-materiale" – også kaldet "den sidste brik i OLED-puslespillet". - "Vi har med succes udviklet et OLED-panel baseret på blå fosforescens. Jeg forstår, at de planlægger at udføre masseproduktionsevalueringer i løbet af året og gennemgå kommercialisering," sagde en unavngiven person til den koreanske avis ETNews (oversat). Panelet er angiveligt to-lags tandem OLED, hvor der bruges en hybridmetode til at kombinere fluorescerende og fosforescerende blå OLED. Det forbedrer effektiviteten og sikrer samtidig en levetid, der svarer til nuværende OLED-paneler. LG Display bruger Universal Displays blå PHOLED. Der er på nuværende tidspunkt ingen information om lanceringstidspunkt eller om det skal anvendes først i TV, monitorer eller mobilskærme. - Kilde: ETNews

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

'Tron: Legacy' og 'Tron: Ares' udgives begge i 3D 4K

12 Jan 2026 |

Publikum søger premium-biografer: IMAX med rekordår

12 Jan 2026 |

Alle de nye OLED-monitorer der kommer i 2026

09 Jan 2026 |

Opdateret: Viaplay presser tysk fodbold ned i sin Superliga-pakke

09 Jan 2026 |

TCL's første LCD TV med RGB miniLED når op i 115"

09 Jan 2026 |

Denne OLED-skærm udrulles til ultrawide ved tryk på en knap

09 Jan 2026 |