Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonPhilips' 2024 OLED TV er nu tilgængelige i Danmark - FlatpanelsDK

Philips' 2024 OLED TV er nu tilgængelige i Danmark

27 Jun 2024 | Rasmus Larsen |

Philips er lidt tidligere på banen i år, hvorfor danskerne nu kan finde de første af årets nye OLED-modeller såsom OLED809 i butikkerne til introduktionspriser.

Philips lancerer fire nye OLED-serier i år, hvor de to første, OLED809 og OLED759, nu er blevet klar. OLED809 erstatter sidste års OLED808 og kan desuden betragtes som en direkte konkurrent til LGs populære C-serie, der i år hedder C4.

Blandt nyhederne i OLED809 findes et 144Hz panel, Apple AirPlay 2 og HomeKit samt en opgraderet videoprocessor. Skærmene har stadig 3-sidet Ambilight og Google TV.


Philips OLED809

Philips OLED809. Foto: Flatpanels

Topmodeller med MLA OLED

Topmodellerne med de mere lysstærke MLA OLED-paneler er også så småt begyndt at dukke op. De skal ud og konkurrere med blandt andet QD-OLED TV. OLED909, der har 4-sidet Ambilight og som erstatter OLED908, kan købes nu i 55 tommer. De større udgaver følger i juli. Philips OLED959, der er en 65-tommer udgave med indbyggede højttalere fra Bowers & Wilkins, følger senere på året.

Philips OLED909

Philips OLED909. Foto: Flatpanels

OLED759 skifter til Titan OS

Den billigere OLED759, der findes i 48 til 77 tommer, skifter til Titan OS og mangler visse funktioner i forhold til de dyrere modeller med Google TV. Titan OS er et nyt styresystem til TV-skærme, som du kan læse mere om og se i aktion her. Det indkøres også i Philips' nye LCD-modeller. Du kan desuden få overblik over alle funktioner og specifikationer i Flatpanels' oversigt over Philips 2024 TV-skærme. Der henvises til tabellen for danske priser og forhandlere.

Philips 2024 OLED TV – priser & forhandlere

Flatpanels

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

YouTube i Danmark: Ven, fjende eller uundgåelig infrastruktur?

23 Apr 2026 |

Første 83" QD-OLED panel spottet på certificeringsliste

23 Apr 2026 |

Selskabet bag Thomson TV og mediebokse gået konkurs

23 Apr 2026 |

Xbox-spiltjeneste bliver billigere med ændret udgivelsesstrategi

22 Apr 2026 |

DRTV's tekniske problemer hober sig op: Hvad DR siger

21 Apr 2026 |

Amazon sagsøgt: Ældre FireTV sticks virker ikke længere

21 Apr 2026 |