Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonAmazon streamer for første gang sport i HDR - FlatpanelsDK

Amazon streamer for første gang sport i HDR

12 Sep 2023 | Rasmus Larsen |

Det får i første omgang ingen betydning for danskere, men det er en milepæl, når Amazon i denne uge for første gang begynder at producere og streame sport i High Dynamic Range (HDR).

Det sker på torsdag, når 2023-2024 sæsonen i NFL (National Football League) skydes i gang i USA. Amazon har de amerikanske rettigheder til de såkaldte Thursday Night Football-kampe.

Nyheden kom som del af en større udvidelse fra Amazon Prime Video, hvor de desuden begynder at producere recaps undervejs i kampen og udvider med X-Ray, som er et system, der på skærmen giver brugerne ekstra information om spillere, hold, kamp mv.

- "Prime Video vil producere og levere TNF (Thursday Night Football, red) i native High Dynamic Range (HDR) for første gang, hvilket opgraderer seeroplevelsen for fans med større kontrast mellem lys og mørke og mere levende farver. Prime Videos evne til at optage og distribuere native HDR-billeder er muliggjort af dets arsenal af næste generations produktionsudstyr, uovertruffen livestreaming-teknologi og en direkte-til-forbruger-levering, der ikke er begrænset af ældre systemer, der findes i traditionel broadcasting," lød det fra Amazon.

Opløsning er stadig 1080p HD.


Sport i HDR

Nogle få heldige danskere med det rette udstyr og signal fik et glimt af sport i HDR-format, med en udvidet palette af farver og lys (inkl. ægte græsgrøn), da TV 2 sendte VM-fodbold i 2018 i både 4K og HDR. Siden da er der ikke sket meget hverken i Danmark eller internationalt, men måske Amazons lancering kan bidrage til at sætte skub i branchen. Amazon oplyser ikke, hvilket HDR-format, kampene bliver sendt i.
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Thomson lancerer 100" Google TV til vild startpris i Danmark

01 May 2025 |

Nordflix? Kulturministeren vil skabe nordisk alternativ til Netflix

01 May 2025 |

'Drømme OLED' med blå PHOLED klar til produktion, siger LG Display

01 May 2025 |

Wiz lancerer HDMI Sync Box til stemningslys bag TV'et

30 Apr 2025 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Netflix i maj

30 Apr 2025 |

OLED opfattes som 1,5x lysere end LCD, hævder Samsung Display

30 Apr 2025 |