Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonNordiske streamere skal snart kæmpe om Champions League rettigheder - FlatpanelsDK

Nordiske streamere skal snart kæmpe om Champions League rettigheder

20 Mar 2023 | Per Fanefjord Laursen |

De nordiske streamere og tv-stationer varmer op til næste udbud af Champions League tv-rettighederne, der gælder fra 2024 og frem, skriver den svenske analysevirksomhed Mediavision.

De nuværende ejere af Champions League-rettigheder i Norden er Telia i Finland og Sverige, Viaplay Group i Danmark og TV 2 i Norge. Men alle kontrakter udløber i 2024.

Den engelske Premier League og Champions League nyder høj seerinteresse i hele Norden. Omkring 2,5 millioner nordiske seere var i 2022 interesserede i at se turneringen – og samtidig klar til at betale for adgang til den. Det viser Mediavisions egne markedsanalyser, offentliggjort i Sports Analysis 2022. 

Lige nu er det svært at forudsige, hvilke nordiske medieorganisationer, der vil erhverve eller beholde de centrale fodboldrettigheder, der bl.a. bidrager til at fastholde danske abonnenter til Viaplay. 

Viaplay Group i Danmark er næppe i tvivl om, at turneringen fortsat har stor eksklusiv tiltrækningskraft. Man har netop hentet Brian Laudrup tilbage til Viaplay for at bidrage til Champions League dækningen.

- "De seneste markedstendenser antyder, at rettighederne udbydes med en heftig pris. Ét spørgsmål er, hvorvidt prisen vil stige sammen med det øgede antal kampe," siger Natalia Borelius, projektdirektør hos Mediavision, til C21Media.


Er globale aktører klar?

Champions League-formatet skal justeres i 2024. Det nye er, at fire yderligere hold skal i spil, og alle deltagende hold vil være sikret mindst ti kampe. Gruppespillet vil blive erstattet af en ligafase, også kendt som "den schweiziske model", som udmønter sig i 64 (+51%) flere kampe. - "Det næste brændende spørgsmål er så, hvorvidt nogen af ​​de globale aktører er klar til at deltage i kapløbet om de nordiske rettigheder," siger Natalia Borelius. Læs også: Apple tager opgør med sport i dyre, store tv-pakker Det blev for nylig annonceret, at Amazon Prime Video og Sky beholder Champions League-rettighederne i Italien for cyklussen 2024-27. I henhold til aftalens vilkår vil Amazon have eksklusive rettigheder til 18 kampe pr. sæson, og de resterende kampe vil blive udsendt af Comcast-ejede Sky.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Tilbudsjagten er opgraderet – kig ind!

28 Oct 2025 |

Oversigt: YouSee pris-stigninger og indholdsændringer i 2026

28 Oct 2025 |

Branchen i opråb: Ureguleret AI er trussel mod dansk kultur

28 Oct 2025 |

Tidligere B&O-designer: Anklager mod Canvas holder ikke

27 Oct 2025 |

Færdig dansk serie fra 2024 endt i streaming-limbo

27 Oct 2025 |

Norlys tv-pakker bliver endnu dyrere i 2026

27 Oct 2025 |