Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonAmazon: Over 100 mio. seere har streamet 'The Rings of Power' - FlatpanelsDK

Amazon: Over 100 mio. seere har streamet 'The Rings of Power'

03 Feb 2023 | Rasmus Larsen |

Verdens dyreste tv-serie har sat rekorder hos Amazon, men den er stadig ikke i nærheden af at matche Netflix' største streaming-succeser.

Amazons Ringenes Herre-serie levede ikke op til de skyhøje forventninger. Den har fået en lunken modtagelse blandt seerne (Rotten Tomatoes), men Amazon siger, at sæson 1 stadig er deres mest populære originalproduktion til dato.

- "Tiltrak mere end 100 millioner seere verden over til den første sæson af The Lord of the Rings: The Rings of Power, hvilket gør den til den mest sete Amazon Original-serie i alle regioner af verden, med mere end 24 milliarder minutter streamet ," fremgår det af Amazons regnskab for 4. kvartal 2022 (oversat).


Matcher næsten The Witcher

Det er et imponerende tal, men Amazon har stadig lang vej endnu før de kan hævde at matche Netflix' mest populære tv-serier. Netflix' Stranger Things sæson 4 er den foreløbigt mest streamede tv-serie med 81 milliarder minutter efter 28 dage. HBO har oplyst, at de første to afsnit af The Last of Us i gennemsnit har haft 21,3 millioner seere, mens House of the Dragon sæson 1 i gennemsnit havde 29 millioner. De tal omfatter dog både streaming og tv-kanaler, så er ikke direkte sammenlignelige. HBO har heller ikke frigivet tal for antal streamede minutter. Amazon har fornyet The Rings of Power (Magtringene på dansk) med endnu en sæson, men har ikke bekræftet premieredatoen. Netflix har over 230 millioner abonnenter på verdensplan, mens Amazon har sagt, at de har over 200 millioner Prime-medlemmer, hvoraf de fleste har adgang til Prime Video – men ikke nødvendigvis bruger det.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Netflix stopper med at virke på PS3 og andre enheder

16 Feb 2026 |

Power åbner på Fisketorvet denne uge

16 Feb 2026 |

Sony–TCL partnerskabet kan ændre magtbalancen på TV-markedet

13 Feb 2026 |

YouTube endelig klar til Apple Vision Pro

13 Feb 2026 |

Nvidias GeForce Now landet på FireTV sticks – med begrænsninger

13 Feb 2026 |

Samsung Displays 'QD-OLED Penta Tandem' udfordrer LG's Tandem WOLED

12 Feb 2026 |