Sony Pictures har været garant for biografpremiere under pandemien, men publikum er ikke klar familiefilm i de mørke sale. Hotel Transylvania 4 får i stedet streamingpremiere hos Amazon i dag.
Familiefilm i hjemmet
Hotel Transylvania har været en stor succes i biografer verden over med en omsætning på knap 8,5 mia. kroner målt over de tre første film. Men det var før coronapandemien.
Den fjerde film i rækken, Hotel Transylvania: Transformania, får i stedet streamingpremiere på Amazon Prime Video, hvor den fra i dag indgår i Amazon-abonnement i Danmark og udland. Filmen kan streames i 4K HDR.
- "På fredag den 14. januar har Hotel Transylvania: Transformania premiere på Prime Video, hvor Drac og hans slæng er tilbage," siger Amazon i Norden
At lige præcis en familiefilm får streamingpremiere netop som biografbranchen er ved at komme i omdrejninger igen, findes der en forklaring på. Disney sagde i forbindelse med, at de rykkede næste Pixar-film, Turning Red, til Disney+, at markedet for familiefilm i biografen ikke er vendt tilbage i formen fra før corona.
Læs også: Amazon opkøber filmstudiet MGM
Amazon Prime Video har godt fat i Nordamerika og visse europæiske lande, men i Norden er de stadig en af de små aktører. Selskabet vil forsøge at få bedre fat globalt igennem opkøb af filmstudiet MGM og store premierer såsom Hotel Transylvania og den kommende Ringenes Herre-serie.
Streamingtjenesten koster 45 kr/md.
YouTubes videoafspiller kan ikke fremvises pga. dine valg i cookie-boksen.