Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonAnalyse: "8K vil vokse meget langsomt, endnu langsommere end vi troede" - FlatpanelsDK

Analyse: "8K vil vokse meget langsomt, endnu langsommere end vi troede"

22 Nov 2021 | Rasmus Larsen |

8K udgør kun 0,2% af salget af TV-skærme verden over og det vil fortsætte i sløvt tempo i mindst 5 år endnu, lyder det fra analyseselskabet Omdia.

Mørke skyer over 8K

På den årlige branchekonference i Malaga – der passende hedder 4KHDR Summit – gjorde Senior Research Director for Media og Entertainment hos Omdia (tidligere IHS Markit), María Rua Aguete, status på salget af 8K TV og fremtidsudsigterne. - "8K vil vokse meget langsomt, endnu langsommere end vi troede sidste år. Selv i Japan, som er det eneste land der har lanceret en 8K-kanal, er der ingen klar kommerciel lineup," sagde María Rua Aguete under hendes keynote, ifølge Advanced-Television. Omdia forventer, at kun 9 millioner husstande verden over vil eje et 8K TV i 2025. I samme år vil salget nå kun 1,5 millioner enheder på årsbasis. - "Vi tror ikke på, at 8K vil være et 'hjemmeformat', men i stedet et 'performanceformat', og ikke et format, der nydes af seere hjemme i stuerne i i hvert fald i de næste fem år. 8K udgjorde kun 0,2 procent af alle forsendelser af TV-skærme," sagde hun.

Samsung 8K

Samsung lancerede sine første 8K TV på IFA-messen i september 2018

Salget af 8K TV faldt sågar til 90.600 på verdensplan i årets andet kvartal i forhold til 96.000 i årets første kvartal. Samsung har en markedsandel på 70% indenfor 8K TV. Læs også: MediaTeks nye kraftfulde Pentonic 7nm SoC kommer i 2022 flagskibs-TV 8K-indhold er fortsat en mangelvare. YouTube har et mindre udvalg af videoer i 8K-opløsning og en app med naturprogrammer, The Explorers, har netop lanceret deres første 8K HDR-indhold i USA på Roku-platformen. De førende streamingtjenester har stadig til gode at annoncere planer om 8K. I stedet vender køberne blikket mod 4K TV og i særdeleshed OLED TV. Delmarkedet for OLED TV forventes at vokse 80% til 6,5 millioner enheder i 2021, og stige yderligere næste år når Samsung lancerer deres første QD-OLED TV. - Kilde: 4K Summit via Advanced-Television
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Thomson lancerer 100" Google TV til vild startpris i Danmark

01 May 2025 |

Nordflix? Kulturministeren vil skabe nordisk alternativ til Netflix

01 May 2025 |

'Drømme OLED' med blå PHOLED klar til produktion, siger LG Display

01 May 2025 |

Wiz lancerer HDMI Sync Box til stemningslys bag TV'et

30 Apr 2025 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Netflix i maj

30 Apr 2025 |

OLED opfattes som 1,5x lysere end LCD, hævder Samsung Display

30 Apr 2025 |