EU-domstolen har dømt, at det er ulovligt at lægge moms på tv- og radiolicenser i Tjekkiet. Det kan få konsekvenser for den danske medielicens, hvorpå der også tilføjes moms. Potentielt kan danskere slippe knap 500 kroner billigere hvert år. Det skriver Børsen.
Bombe under dansk medielicens
Danske husstande skal i 2016 betale 2.477 kroner i medielicens, som dækker over bl.a. DR og TV2 Regionerne. Det er dog kun 1.981,60 kroner, som ryger videre til public service-puljen, mens 495,40 kroner ryger ned i statskassen i form af moms.
EU-Domstolen har dømt, at denne praksis med at pålægge moms på tv- og radiolicenser er ulovlig i Tjekkiet. Dommen kan meget vel få betydning for Danmark.
- ”Det her er jo en EU-dom i en tjekkisk sag. Nu handler det i første omgang om at finde ud af, om dommen har konsekvenser for den danske lovgivning om moms på licensen,” skriver Skatteminister Karsten Lauritzen (V) til Børsen
- ”Det arbejde er Skatteministeriet i fuld gang med. Viser det sig, at dommen har konsekvenser for den danske lovgivning, vil regeringen naturligvis tage bestik af situationen hurtigst muligt derefter,” tilføjer han.
Hvis dommen tvinger Danmark til at ændre praksis, vil danskerne potentielt kunne spare knap 500 kroner årligt. Statskassen mister derimod over en milliard kroner. Dommen kan læses her.
- Kilde: Børsen & EU-Domstolen