Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonSony sender nyt 75" XD94 flagskibs-tv på markedet - FlatpanelsDK

Sony sender nyt 75" XD94 flagskibs-tv på markedet

21 Jun 2016 | Rasmus Larsen |

Sony har sendt deres nye topmodel, XD94, på markedet. Topmodellen kommer udelukkende i 75 tommer med 4K, HDR og Android TV.

Sony XD94 er landet

Sony XD94 er toppen af poppen fra Sony og storebroderen til XD93, som vi for nylig testede. Ulig alle andre modeller i Sony’s 2016-program kan XD94 prale af at have fuldt bagbelyst LED med zone-styring af lyset. Det gør den velegnet til at gengive HDR (high dynamic range).

Sony XD94


Skærmen byder herudover ind med 4K-opløsning, Triluminos (udvidet farverum) og 4K Processor X1 (billedprocessor). Det er også en af de få tilbageværende skærme med understøttelse af 3D.

Sony allierede sig sidste år med Google, der fremover skal udvikle styresystemet i Sony’s tv-skærme. Android TV er således integreret i de fleste 2016-modeller fra Sony, inklusiv XD94. Med i Android TV følger Google Cast, så skærmen kan bruges ligesom en Chromecast. Herudover har Android TV en app-butik, hvorfra man kan hente apps og spil – dog endnu ingen danske apps. Der er også twin-tuner i skærmen.

75” Sony 75XDXD9405 er blevet sendt på markedet i denne måned og er grundet prisniveauet på ca. 55.000 kroner typisk en bestillingsvare hos forhandlerne. Du kan se forhandlere og priser her.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Oversigt: Hisense 2026 TV-skærme

15 Apr 2026 |

Massiv Hollywood-modstand mod Paramount-Warner fusion

15 Apr 2026 |

Kultklassikeren 'Fight Club' klar i 4K

14 Apr 2026 |

Første indtryk: LG's trådløse Dolby Atmos FlexConnect-højttalere

14 Apr 2026 |

Netflix overhalede DRTV i første kvartal

13 Apr 2026 |

Oversigt: Philips 2026 TV-skærme

10 Apr 2026 |