I starten af året meldte Samsung ud, at de vil lancere en soundbar med Dobly Atmos lydsystemet indbygget. Når den soundbar kommer på markedet, ledsages den af en billigere model kaldet HW-K850, lyder det fra Samsung.
Flere Dolby Atmos-soundbarer
Yamaha, Philips og Samsung vil alle lancere soundbarer med Dolby Atmos, der er Dolby’s seneste lydteknologi. Atmos bygger på såkaldt ”objekt”-baseret lyd, hvor lydobjekter kan placeres i rummet og derved skabe en bedre surround-oplevelse end hidtil.
Samsung præsenterede deres første af slagsen i januar i form af HW-K950, hvilket er en soundbar med trådløs subwoofer og to trådløse baghøjttalere.

Nu præsenterer Samsung en billigere model kaldet HW-K850. Den kommer uden baghøjttalere. Lyden håndteres i 3.1.2-kanaler (venstre, center, højre i soundbar + 1 subwoofer + 2 loft-vinklede enheder). Subwooferen er trådløs.
Der findes endnu ingen billeder af HW-K850, så ovenfor ser du den dyrere HW-K950.
Samsung Danmark oplyser, at begge Dolby Atmos-soundbarer kommer i handlen i Danmark til efteråret. Priserne er endnu ikke fastsat, men i USA skal de koste hhv. $1499 og $899 dollars.