Præcis et år efter, at Sharp trak sig ud af tv-markedet i Europa, forlader producenten nu USA. Den japanske producent har kæmpet for at holde tv-forretningen oven vande, men uden held. Rettighederne til deres tv-brand sælges til kinesiske Hisense.
Sharp-logoet forsvinder dog ikke
Sharp var engang en af de dominerende producenter af tv-skærme, men er blevet udkonkurreret af de sydkoreanske spillere. Ved kvartalsregnskabet i dag rapporterede de et tab på næsten 1.5 milliarder kroner for de seneste tre måneder, og bekræftede samtidig, at de trækker sid ud af det amerikanske tv-marked.
Sharp sælger deres tv-fabrik i Mexico til kinesiske Hisense Group. De licenserer også ”Sharp Aquos”-brandet til Hisense, hvilket giver den kinesiske producent lov til at sælge tv-skærme med et Sharp-logo påklistret i USA. Hisense betaler Sharp ca. 160 millioner kroner.

- "Sharp has not been able to fully adapt to the intensifying market competition, which led to significantly lower profits compared to the initial projections for the previous fiscal year, and has been suffering from poor earnings performance," skrev virksomheden
For præcis et år siden trak Sharp sig ud af det europæiske tv-marked. I Europa har man solgt rettighederne til at bruge logoet på tv-skærme til Universal Media Corporation (UMC).
Sharp overvejer også drastiske ændringer for LCD-panelproduktionen. Virksomheden sælger i dag LCD-paneler til andre producenter af telefoner, tablet og tv-skærme. De overvejer flere udfald for LCD-produktionen, herunder en strategisk aftale med et andet selskab, efter at have nægtet ændringer så sent som i maj.
Selskabet har for nylig lanceret skærme, der kører Android TV i USA. Det er uklart hvilken retning Hisense vil tage herfra, men da de ikke har rettighederne i Europa, skal vi formentlig forvente helt forskellige produktsortimenter. Hisense har også indgået partnerskab med Loewe efter de kom i finansielle problemer.
- Kilde: Reuters via Recordere