Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonSharp forlader amerikansk tv-marked kort efter Europa-exit - FlatpanelsDK

Sharp forlader amerikansk tv-marked kort efter Europa-exit

31 Jul 2015 | Rasmus Larsen |

Præcis et år efter, at Sharp trak sig ud af tv-markedet i Europa, forlader producenten nu USA. Den japanske producent har kæmpet for at holde tv-forretningen oven vande, men uden held. Rettighederne til deres tv-brand sælges til kinesiske Hisense.

Sharp-logoet forsvinder dog ikke

Sharp var engang en af de dominerende producenter af tv-skærme, men er blevet udkonkurreret af de sydkoreanske spillere. Ved kvartalsregnskabet i dag rapporterede de et tab på næsten 1.5 milliarder kroner for de seneste tre måneder, og bekræftede samtidig, at de trækker sid ud af det amerikanske tv-marked.

Sharp sælger deres tv-fabrik i Mexico til kinesiske Hisense Group. De licenserer også ”Sharp Aquos”-brandet til Hisense, hvilket giver den kinesiske producent lov til at sælge tv-skærme med et Sharp-logo påklistret i USA. Hisense betaler Sharp ca. 160 millioner kroner.

Sharp
- "Sharp has not been able to fully adapt to the intensifying market competition, which led to significantly lower profits compared to the initial projections for the previous fiscal year, and has been suffering from poor earnings performance," skrev virksomheden

For præcis et år siden trak Sharp sig ud af det europæiske tv-marked. I Europa har man solgt rettighederne til at bruge logoet på tv-skærme til Universal Media Corporation (UMC).

Sharp overvejer også drastiske ændringer for LCD-panelproduktionen. Virksomheden sælger i dag LCD-paneler til andre producenter af telefoner, tablet og tv-skærme. De overvejer flere udfald for LCD-produktionen, herunder en strategisk aftale med et andet selskab, efter at have nægtet ændringer så sent som i maj.

Selskabet har for nylig lanceret skærme, der kører Android TV i USA. Det er uklart hvilken retning Hisense vil tage herfra, men da de ikke har rettighederne i Europa, skal vi formentlig forvente helt forskellige produktsortimenter. Hisense har også indgået partnerskab med Loewe efter de kom i finansielle problemer.

- Kilde: Reuters via Recordere
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Thomson lancerer 100" Google TV til vild startpris i Danmark

01 May 2025 |

Nordflix? Kulturministeren vil skabe nordisk alternativ til Netflix

01 May 2025 |

'Drømme OLED' med blå PHOLED klar til produktion, siger LG Display

01 May 2025 |

Wiz lancerer HDMI Sync Box til stemningslys bag TV'et

30 Apr 2025 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Netflix i maj

30 Apr 2025 |

OLED opfattes som 1,5x lysere end LCD, hævder Samsung Display

30 Apr 2025 |