Det nye Ultra-tv fra Thomson, der produceres af kinesiske TCL, skal ud og konkurrere med andre topmodeller. Producenten mener, at tiden er moden til at de kan udfordre de helt store, med en tidligere B&O-designer i ryggen og moderne teknologi såsom quantum dots.
Designet af tidl. B&O-chefdesigner
Kinesiske TCL har store ambitioner og meldte for nylig deres første ”quantum dot tv” på vej. Det er samme teknologi, som bruges til at forbedre farverne i f.eks. Samsungs SUHD-topmodeller i år. Og her er det så.

Det nye Ultra HD-tv fra Thomson har fået navnet A9 og er designet ud fra idéen om, at skærmen skal være nydelig at kigge på fra forsiden såvel som bagsiden. Bagbeklædningen bruger magneter til at skjule kabler og stik bag paneler.
På billedfronten bruges, ud over Ultra HD-opløsning, de såkaldte quantum dots. Teknologien kan udvide farverummet, så flere farver kan vises på skærmen, hvis også indholdet er skabt i det større farverum. Det er desuden en af de store nyheder fra de veletablerede producenter i år. På lydfronten bruges højttalere, der er udviklet i samarbejde med Harman Kardon. Højttalerne er retningsvendt mod seeren for en optimal lydoplevelse.

Tv’et har også apps. Det oplyses ikke hvilken platform skærmen bruger, men det oplyses, at HEVC understøttes og at der kan streames i 4K-kvalitet fra Netflix fra 3. kvartal 2015.
Thomson A9 kommer i 55 tommer og forventes i butikkerne i juni. Prisen oplyses ikke.
Det tekniske:
Ultra HD
Quantum Dot (for udvidet farverum)
Niveau A Harman Kardon 2x30W lydsystem
1000Hz CMI
HDMI 2.0
HEVC (til 4K-distribution)
SmartTV m. 4K Netflix (fra 3. kvatal 2015)
DVB-T2/C/S2
Quad Core processor
Aktiv 3D
