Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonNyt Thomson Ultra HD-tv bruger quantum dots - FlatpanelsDK

Nyt Thomson Ultra HD-tv bruger quantum dots

08 May 2015 | Rasmus Larsen |

Det nye Ultra-tv fra Thomson, der produceres af kinesiske TCL, skal ud og konkurrere med andre topmodeller. Producenten mener, at tiden er moden til at de kan udfordre de helt store, med en tidligere B&O-designer i ryggen og moderne teknologi såsom quantum dots.

Designet af tidl. B&O-chefdesigner

Kinesiske TCL har store ambitioner og meldte for nylig deres første ”quantum dot tv” på vej. Det er samme teknologi, som bruges til at forbedre farverne i f.eks. Samsungs SUHD-topmodeller i år. Og her er det så.

Thomson A9


Det nye Ultra HD-tv fra Thomson har fået navnet A9 og er designet ud fra idéen om, at skærmen skal være nydelig at kigge på fra forsiden såvel som bagsiden. Bagbeklædningen bruger magneter til at skjule kabler og stik bag paneler.

På billedfronten bruges, ud over Ultra HD-opløsning, de såkaldte quantum dots. Teknologien kan udvide farverummet, så flere farver kan vises på skærmen, hvis også indholdet er skabt i det større farverum. Det er desuden en af de store nyheder fra de veletablerede producenter i år. På lydfronten bruges højttalere, der er udviklet i samarbejde med Harman Kardon. Højttalerne er retningsvendt mod seeren for en optimal lydoplevelse.

Thomson A9


Tv’et har også apps. Det oplyses ikke hvilken platform skærmen bruger, men det oplyses, at HEVC understøttes og at der kan streames i 4K-kvalitet fra Netflix fra 3. kvartal 2015.

Thomson A9 kommer i 55 tommer og forventes i butikkerne i juni. Prisen oplyses ikke.

Det tekniske:
  • Ultra HD
  • Quantum Dot (for udvidet farverum)
  • Niveau A Harman Kardon 2x30W lydsystem
  • 1000Hz CMI
  • HDMI 2.0
  • HEVC (til 4K-distribution)
  • SmartTV m. 4K Netflix (fra 3. kvatal 2015)
  • DVB-T2/C/S2
  • Quad Core processor
  • Aktiv 3D

    Thomson A9

  • Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

    Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

    Flere nyheder

    Thomson lancerer 100" Google TV til vild startpris i Danmark

    01 May 2025 |

    Nordflix? Kulturministeren vil skabe nordisk alternativ til Netflix

    01 May 2025 |

    'Drømme OLED' med blå PHOLED klar til produktion, siger LG Display

    01 May 2025 |

    Wiz lancerer HDMI Sync Box til stemningslys bag TV'et

    30 Apr 2025 |

    Streaming-kalenderen: Nyt på Netflix i maj

    30 Apr 2025 |

    OLED opfattes som 1,5x lysere end LCD, hævder Samsung Display

    30 Apr 2025 |