Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonSamsung splitter OLED og LCD op i to divisioner - FlatpanelsDK

Samsung splitter OLED og LCD op i to divisioner

06 Apr 2015 | Rasmus Larsen |

Samsung tror stadig på, at OLED er fremtiden indenfor skærmteknologi, hvorfor selskabet har besluttet sig for at adskille LCD og OLED forretningerne, så de fremover drives uafhængigt af hinanden. Beslutningen kommer kort efter rygtet om et OLED-TV comeback begyndte at florere.

OLED ses som fremtiden

Hvis Samsung ønsker, at deres skærmpaneler skal sidde i fremtidens tv-skærme, mobiler og ”wearables”, så har de brug på OLED. Skærmene der er papirtynde, kan bøjes og potentielt kan sænke strømforbruget, vil muliggøre helt nye typer af produkter. Det ved Samsung.

Samsung OLED


Samsung fusionerede LCD og OLED divisionerne i 2012, men har nu besluttet sig for at adskille dem i separate forretningsområder. Opdelingen vil gøre det muligt at træffe beslutninger for OLED særskilt af den langt større LCD-forretning. Det ses af koreanske industriobservatører som en ny chance for OLED. Kilder mener også at vide, at Samsung overvejer yderligere investeringer i OLED-produktion, ud over den nye fabrik til $3,6 milliarder der skal producere OLED-skærme, herunder bøjelige skærme.

Beslutningen kommer desuden kort efter, at rygtet om et comeback indenfor OLED-TV begyndte at florere. Den koreanske virksomhed stoppede OLED-TV produktionen i starten af 2014 fordi de ikke var i stand til at sænke produktionsomkostningerne.

Samsungs skærmforretning havde et hårdt 2014, hvor rentabiliteten indenfor LCD-paneler tog et dyk. OLED-paneler – der primært bruges i Galaxy-telefonerne – er derimod stadig en god forretning for Samsung Display.

Navnene på de to nye divisioner kendes endnu ikke.

- Kilde: BusinessKorea
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Thomson lancerer 100" Google TV til vild startpris i Danmark

01 May 2025 |

Nordflix? Kulturministeren vil skabe nordisk alternativ til Netflix

01 May 2025 |

'Drømme OLED' med blå PHOLED klar til produktion, siger LG Display

01 May 2025 |

Wiz lancerer HDMI Sync Box til stemningslys bag TV'et

30 Apr 2025 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Netflix i maj

30 Apr 2025 |

OLED opfattes som 1,5x lysere end LCD, hævder Samsung Display

30 Apr 2025 |