Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonTV2 Play er klar på LG's Smart TV - FlatpanelsDK

TV2 Play er klar på LG's Smart TV

06 Mar 2015 | Rasmus Larsen |

TV2 Play app’en har været noget tid undervejs, men nu er den endelig klar på LG’s Smart TV. Den understøttes på både de ældre skærme med Netcast og nye med webOS.

Opdatering: Det bekræftes i dag, at app'en virker på 2012 Smart TV og frem.

TV2 play på LG Smart TV

TV2 Play har masser af dansk indhold fra TV2-universet, men også tv-serier og film fra andre studier. Herudover er der adgang til udvalgt sport, f.eks. håndboldslutrunder.

LG webOS TV


Ejer du et LG Smart TV kan du nu nemt og bekvemt få billedet op på tv-skærmen med den nye TV2 Play app. Vi har endnu ikke en få en fuld liste over understøttede modeller, men ifølge ejere findes app'en på 2012-modeller med NetCast-platformen og 2014-modeller med webOS. Det betyder med al sandsynlighed, at 2013-modeller også vil virke, og naturligvis de nye fra 2015, som lanceres her i foråret.

LG bekræftede tidligere overfor FlatpanelsDK, at apps til Blockbuster og DR TV også er på vej til webOS-platformen, men der er stadig intet nyt om disse apps.

- Tak til alle jer der sendte tips

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Apple præsenterer tvOS 27 med fokus på hastighed

08 Jun 2026 |

Sony udruller trådløs lydplatform til TV-modeller fra 2023-2025

08 Jun 2026 |

Netflix vil lave færre, bedre film, men ikke biograffilm

08 Jun 2026 |

LG & Samsung når milepæl med første 'DisplayHDR 1000 True Black' paneler

08 Jun 2026 |

Rygte: Sony lancerer nye 48-83" Bravia 6 OLED TV i år

05 Jun 2026 |

AV2 video-codec frigivet: 30% mere effektivt end AV1

05 Jun 2026 |