Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonAirplay er klar til Blockbuster i dag - FlatpanelsDK

Airplay er klar til Blockbuster i dag

17 Feb 2015 | Rasmus Larsen |

TDC har i dag frigivet en opdatering til Blockbuster-app’en, som gør det muligt at sende billedet over på Apple TV via Airplay. Dermed tager filmlejetjenesten endnu et skridt ud på nye enheder.

Airplay klar til Blockbuster

Blockbuster-tjenesten har stadig et ”beta” skilt klistret på logoet, men TDC siger, at de arbejder på at finpudse teknikken og få tjenesten ud på mange flere enheder.

Knap en måned efter, at tjenesten gjorde debut på PlayStation 4, tager den nu skridtet videre til Apple TV. Der er stadig ikke en app direkte på Apple TV-skærmen, men vha. Airplay kan man sende signalet trådløst over på stue tv’et vha. en iPhone eller iPad.

Airplay på Blockbuster


Der er ifølge TDC tale om ægte Airplay og ikke Airplay Mirroring.

Der arbejdes desuden på Chromecast-support samt apps til Smart TV fra flere producenter.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Netflix udskyder endnu en storfilm for at give biografpremiere

22 May 2026 |

Første Chromecast begynder at fejle hos brugerne

22 May 2026 |

Oversigt: TCL 2026 TV-skærme

21 May 2026 |

LG introducerer første 1000Hz 1080p monitor

21 May 2026 |

Google TV klargøres til LG-agtig pege-fjernbetjening – hvorfor?

20 May 2026 |

TV 2 Play-kunder kan nu tilkøbe Disney+ og Apple TV med rabat

20 May 2026 |