De sydkoreanske firmaer Samsung og LG fortsætter med at dominere tv-markedet, viser tal for 2014 fra WitsView. Sony klatrede op på tredjepladsen. LCD-tv-markedet voksede 5,4 % til 215 millioner tv-skærme.
Panasonic & Philips ude af top-10
Plasma-skærmen er død, så ud over et par high-end OLED-skærme, var LCD-tv mere eller mindre eneste mulighed for en tv-køber i løbet af 2014. LCD-tv-markedet voksede globalt til 215 millioner i 2014, drevet af bl.a. stærke økonomier i Nordamerika og Kina samt efterspørgsel på større tv-skærme.
Samsung er fortsat den ubestridte markedsleder med en global markedsandel på 22,8 %, efterfulgt af LG med 14,9 %. Sony kravlede op på tredjepladsen i 2014 efter at være faldet til fjerdepladsen i 2013. Det er også værd at bemærke, at Panasonic, Toshiba og Philips alle er ude af top-10. I stedet er amerikanske Vizio kommet ind i det fine selskab sammen med flere kinesiske tv-producenter.

I 2015 vil Samsung fortsat fokusere på LCD-tv; visse med quantum dots. LG har påbegyndt overgangen til OLED-tv, mens Sony også fokuserer på LCD-tv; i år med Android TV indbygget. De kinesiske tv-producenter forsøger stadig at komme ind i USA og Europa, men indtil videre med begrænset succes.
- Kilde: WitsView