Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonYouTube-konkurrent Vimeo starter så småt på 4K - FlatpanelsDK

YouTube-konkurrent Vimeo starter så småt på 4K

09 Dec 2014 | Rasmus Larsen |

Vimeo betragtes generelt som den nærmeste konkurrent til YouTube og foretrækkes af mange professionelle brugere. Vimeo begynder nu så småt at tilbyde fantastisk 4K-opløsning – men endnu kun som download.

4K-streaming kommer senere

Hvis du ikke allerede kender Vimeo, så er det på tide, at du kigger indenfor og opdager nogle af de ret fantastiske produktioner, som amatører såvel som professionelle lægger op derinde. Fremover kan disse videoer opleves i utrolig billedkvalitet.

Det har vel og mærke været muligt at uploade video i 4K gennem en længere periode, men folk i den anden ende har højest kunne opleve det i HD. Vimeo tilbyder nu, at Pro-medlemmer og folk, der sælger indhold via on-demand-delen, kan tilbyde 4K-opløsning. Det har mange ejere af f.eks. RED-kameraer længe efterspurgt.

Vimeo


Indtil videre er det kun muligt at downloade indholdet i 4K, men senere bliver det også muligt at streame i 4K. Vimeo forklarer, at det endnu er tidlige dage og at ikke alle brikker er faldet på plads i 4K-kæden. De venter formentlig også til, at nye komprimeringsformater såsom HEVC bliver mere udbredt.

- ”And while we don’t yet offer 4K streaming on our site, we’ll be ready by the time broadband providers start widely supporting the high speeds required. It'll be so awesome when we all have IMAX TVs in our homes...”

Vimeo mener, at den nye Apple 5K iMac kan blive et vendepunkt for 4K.

“A Film About Coffee” er en af de første film i 4K på Vimeo.
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Næste Xbox får AMD chip, vil ikke længere være låst til Xbox Store

18 Jun 2025 |

Netflix laver fast aftale med danske rettighedshavere

18 Jun 2025 |

Oversigt: TCL 2025 TV-skærme

17 Jun 2025 |

HDR bliver standard for nye Pixar biograffilm

16 Jun 2025 |

Ligesom Tesla åbner Apple for videoafspilning på CarPlay i bilen

16 Jun 2025 |